مدارس و دانشگاه ها - یونان

مدارس یونان

سیستم آموزش یونان از طریق وزارت آموزش، تحقیقات و امور مذهبی اداره می‌شود. طبق قانون، همه‌ی کودکان بین 15-6 سال ملزم به رفتن به مدرسه هستند. مدارس دولتی هیچ شهریه ای از دانش آموزان دریافت نمی‌کنند و کاملا رایگان هستند. مهاجران مقیم یونان می‌توانند فرزندانشان را به صورت رایگان به مدرسه دولتی ببرند، اما بیشتر مهاجران ترجیح می‌‌دهند که فرزندانشان در مدارس بین المللی و خصوصی تحصیل کنند تا نیاز های دانش آموز مهاجر با توجه به تفاوت های فرهنگی و زبانی تامین شود.

مدارس دولتی یونان

مدارس دولتی یونان می‌توانند بستر های لازم برای ارتباط صمیمی و نزدیک با دانش آموزان بومی یونان را فراهم سازند و درنتیجه با کشور جدید ارتباط بهتری بگیرند. با وجود اینکه هیچ شهریه ای بابت مدرسه دولتی پرداخت نمی‌شود، اما خیلی کم پیش می‌آید که دانش آموزان مهاجر در مدارس دولتی تحصیل کنند، زیرا والدین مهاجر ترجیح می‌دهند که سرمایه قابل توجهی را برای معلم خصوصی فرزندانشان هزینه کنند. علاوه بر این، سیستم آموزش یونان به صورت حفظی است که این روش ها با رویکرد مبتنی بر توسعه در دیگر مناطق جهان کاملا متفاوت هستند.

مدارس خصوصی یونان

اگرچه مدارس خصوصی در یونان هنوز تحت دولت یونان اجرا می‌شوند، اما این موسسات استقلال بیشتری نسبت به مدارس دولتی یونان دارند که می‌توانند تدارکات بهتری جهت آماده سازی کودک مهاجر فراهم سازد. مدارس خصوصی یونان با وجود شهریه نسبتا بالا، دارای سطح استاندارد آموزشی بالایی هستند و اندازه‌‌ی کلاس ها نسبت به کلاس های مدارس دولتی کوچکتر است.

مدارس بین‌المللی یونان

در یونان تعداد کمی مدرسه بین‌المللی وجود دارد که بیشتر آنها در آتن و تعداد کمتری در شهر تسالونیکی یونان تاسیس شده اند. این مدارس دارای برنامه های درسی بین‌المللی هستند که به زبان انگلیسی یا به زبان کشور مبدا تدریس می‌‌شوند. مدرسه بین‌المللی رایج ترین مدرسه برای کودکان مهاجر است زیرا این فرصت را به کودکان مهاجر می‌دهد که با یک برنامه درسی آشنا به زبان مادریشان آموزش ببینند.

دانشگاه های یونان

 دانشگاه های یونان از بهترین دانشگاه های اتحادیه اروپا است و معمولا شما برای تحصیل در یونان نیاز به اخذ مدرک زبان یونانی هم دارید. یونان به عنوان مهد تمدن فرهنگ و هنر، ادبیات و فلسفه و پیشینه ی تاریخی اش شهرت بسیاری دارد. همین خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد یونان دانشجویان بسیاری را برای تحصیل در این کشور به خود جذب کرده‌است.

در زیر تعدادی از برترین دانشگاهای یونان را با هم بررسی می‌کنیم.

/ University of Crete دانشگاه کرت

این دانشگاه از سال 1973 تاسیس شده است و دارای 16 دانشکده در 5 رشته فلسفه، آموزش، علوم اجتماعی، علوم‌مهندسی و پزشکی است. این دانشگاه دولتی دارای 13,493 دانشجو با رنکینگ جهانی 801 است.

 / National Technical University of Athensدانشگاه ملی صنعتی آتن

این دانشگاه بر اساس سیستم اروپا جهت آموزش مهندسان از سال 1837 تاسیس شده است. دانشگاه ملی صنعتی آتن دارای اساتید خبره و23,900 دانشجو با رنکینگ جهانی 401 است که جزء بهترین دانشگاهای یونان به حساب می‌آید.

/ Aristotle University of Thessaloniki دانشگاه ارسطو تسالونیکی یونان

این دانشگاه از بزرگترین دانشگاهای یونان با 73,930 دانشجو است که در سال 1925 تاسیس شده و دارای رنکینگ جهانی 501 است.

/ National and Kapodistrain University دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن

این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه یونان و همچنین شبه جزیره بالکان و منطقه مدیترانه شرقی شناخته شده که از سال 1837 تاسیس شده و دارای رنکینگ جهانی 700 است.