جاذبه های گردشگری در یونان

جاذبه های گردشگری آتن (Athens)

آتن سرزمین افسانه‌ها‌ست؛ شهر سقراط و ارسطو؛ شهر معماری‌های باشکوه و خدایان معابد، شهر تمدن، دموکراسی و فلسفه. شگفتی‌های آتن سال‌هاست که گردشگران را به یونان می‌کشاند. آتن را با تاریخ ۳۰۰۰ ساله و ویرانه های باستانی‌اش می شناسند اما کوه و دریا و سواحل و مناظر بی‌نظیر هم کم ندارد. سفر به آتن هم سفر به قلب تاریخ است، هم پر از خوشی‌های ساحلی، خوردنی‌های وسوسه‌انگیز و تفریحات رنگارنگ است. آتن زادگاه تمدن غرب است و آنقدر دیدنی دارد که دیدن همه آن‌ها روزها طول می‌کشد؛ از آکروپولیس و معبد زئوس در المپیا گرفته تا شگفتی‌های تمام‌نشدنی در موزه‌های شهر.

 

آکروپولیس (Acropolis)

اگر قرار باشد فقط یک جا را در آتن ببینید، همین آکروپولیس معروف است که مهمترین منطقه باستانی دنیای غرب و البته مشهورترین دیدنی آتن است. آکروپلیس به معنی شهر بالا دست، در واقع تپه ایست بزرگ در مرکز شهر که قدیمی‌ترین ویرانه‌های باستانی دنیا را در خود جای داده و پر از پیکره‌ها و تندیس‌ها، برج‌ها و ستون‌ها، پرستشگاه‌ها و محوطه‌های تئاتر است که هر کدام شاهکاری از معماری یونان باستان‌اند. از ایستگاه متروی آکروپولی می‌توانید به آکروپولیس برسید.

 

موزه آکروپولیس (Acropolis Museum)

سنگ‌نوشته‌ها، ستون‌ها و مجسمه‌های خیره‌کننده‌ی این موزه پس از سال‌ها تحقیق و کاوش‌های باستان‌شناسی در ویرانه‌های آکروپولیس جمع‌آوری شده‌اند. این موزه با آن ساختمان بزرگ و مدرنش شما را به قلب دنیای باستان می‌برد و تاریخ آکروپولیس را با همه فراز و نشیب‌های نشانتان می‌دهد. در واقع هرچه در بقایای آکروپولیس دیده‌اید، داستانش را این موزه برایتان تعریف می‌کند. اگر به تاریخ و هنر علاقه‌مند باشید، حتماً چند ساعت اینجا می‌مانید.

 

موزه باستان شناسی (National Archeological Museum)

سفر باستانی‌ تان به قلب یونان همچنان ادامه دارد! موزه باستان‌شناسی آتن یکی از مهمترین موزه های دنیاست که مهمترین آثار باستانی یونان را در خودش جای داده: کلی مجسمه های آنتیک، جواهرات، موزائیک ها و آثار هنری دیگر متعلق به قبایل رومی که دیدنشان ساعت‌ها وقت می‌برد و همه هم با ترتیب زمانی دقیقشان نمایش داده شده‌اند. هیجان‌انگیز‌ترین قسمت موزه جایی است که در آن اولین نسخه های متون فلسفی و اولین نمایشنامه های تاریخ را از نزدیک می‌بینید. از ایستگاه متروی ویکتوریا می‌توانید به موزه بیایید.

 

پارتنون (Parthenon)

پارتنون یا معبد خدای آتنا، ویرانه‌ای‌ شگفت‌انگیز و یکی از گنجینه‌های باستانی یونان در آکروپولیس است که به خاطر ستون‌های عظیم مرمری‌اش شهرت دارد. در همان نگاه اول می‌توانید تناسب بی‌نظیر این ستون‌ها را ببینید. مجسمه‌های پارتنون بهترین نمونه‌های هنر یونان و سمبلی از یونان کلاسیک و دموکراسی آتن هستند.

 

آگورا (Agora)

مطمئناً دیدن جایی که روزگاری سقراط و فیلسوفان مشهور دیگر در آن رفت و آمد می‌کرده‌اند، حس عجیب و غریب و جالبی دارد؛ یک جورهایی آدم را به هیجان می‌آورد. آگورا ویرانه‌ایست در قلب آتن مدرن که در زمان خود بازاری بزرگ و مرکز فعالیت‌های تجاری، سیاسی و اجتماعی دنیای باستان بوده است؛ همین جا بود که دموکراسی یونانی متولد شد، رشد کرد و به همه‌ی جهان راه یافت. آگورا در ۴۸۰ قبل از میلاد توسط ایرانیان باستان ویران شد اما آتنی‌ها به سرعت بنای دیگری جای آن ساختند. سقراط فلسفه‌اش را میدانگاه آگورا برای مردم تشریح می‌کرده است.

 

باغ ملی (National park)

باغ‌ ملی با آن فضای سبز بزرگ و سایه‌دارش یک جورهایی ییلاق آتنی‌هاست برای فرار از گرمای تند و تیز این شهر. اگر همراه خانواده به آتن سفر می‌کنید، بهترین جا برای گذراندن یک عصر خنک و دلپذیر دور از جنب‌و‌جوش شهر همین باغ بزرگ و زیباست که درست در مرکز شهر واقع شده. باغ علاوه بر کافه و کلی نیمکت برای پیک‌نیک، تالاب پرندگاه و یک باغ وحش کوچک هم دارد که حتماً بچه‌ها را خوشحال می‌کند.

 

استادیوم پاناتنائیک (Panathnaic Stadium)


در ذهن بیشترمان المپیک و آتن به هم گره خورده‌اند؛ بازدید از استادیوم المیپک هم از باید‌های سفر به آتن است. بنای اولیه استادیوم پاناتنائیک یا کالیمارمارو در در قرن چهارم قبل از میلاد ساخته شده است. بعد از صدها سال در ۱۸۹۵ به طور کامل بازسازی شده و درست در سال بعد میزبان اولین بازی‌های مدرن المپیک بوده است. کالیمارمارو تنها استادیوم دنیاست که آن را تماماً با سنگ مرمر سفید ساخته‌اند. از ایستگاه متروی آکروپولی می‌توایند به استادیوم بیایید.

 

معبد زئوس (Zeus Temple)

نمی‌شود به سرزمین خدایان باستان سفر کرد و به معابدشان سر نزد. معبد باشکوه زئوس در قرن ششم قبل از میلاد به دستور فیدیاس برای خدای زئوس ساخته شده و نمونه بی‌نظیری از شیوه دوریک، یکی از سبک‌های معماری کلاسیک یونانی‌ست. این معبد به ارتفاع ۱۷ متر بزرگترین معبد در تمام یونان است و به جز ابهت ستون‌هایش که چشم آدم را خیره می‌کند، تماشای آثار هنری و مجسمه های مختلفش از جمله تندیس زئوس، هیجانی وصف‌نشدنی دارد که مختص سفر به آتن است. از ایستگاه متروی سینتاگما می‌توانید به معبد بیایید.

 

منطقه پلاکا (Plaka)

دهکده‌ای تاریخی درست در مرکز آتن و پایین تپه‌ آکروپولیس که پر از کلیساهای قدیمی و بناهای نئوکلاسیک است و به جز آن به خاطر مغازه‌های رنگارنگ و کافه‌ها و رستوران‌های دنجش محبوب توریست‌هاست. پلاکا دنیای کوچک و خوش‌آب‌و‌رنگی‌ست با خیابان‌های جمع‌و‌جور و سنگفرش که جان می‌دهد برای گشت زدن، عکس گرفتن، تماشای مغازه‌های سوغاتی و چشیدن مزه‌ها و چاشنی‌های معروف سفره یونانی.

 

سواحل آتن (Athens Beach)

آتن را اغلب به خاطر بناهای باستانی‌اش می‌شناسیم، اما از سواحل زیبا و هیجان انگیزش با آن آفتاب دلچسب مدیترانه‌ای هم نباید غافل شد. در سواحل تفریحی آرام این شهر مثل آلیمو، آستراس و وارکیزا هم می‌توانید از ورزش های آبی مثل قایق‌سواری و جت اسکی و غواصی لذت ببرید و هم تورهای شبانه‌ی کشتی با پذیرایی و موسیقی زنده منتظرتان‌اند.