آشنایی با آب و هوا - یونان

یونان کشوری اوراسیایی واقع در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است.  پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آتن و زبان رسمی آن یونانی است. یونان جزء اتحادیه اروپا و پول رایج آن یوروست. یونان از بهترین و آسانترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت و اخذ اقامت است.

 

زمستان در یونان

زمستان در بخش های شمالی یونان از اوایل ماه نوامبر، در مناطق کوهستانی قبل از ماه نوامبر و در جنوب یونان معمولا از اواسط ماه دسامبر آغاز میشود و تا آن زمان دمای هوا به ویژه در سواحل با وجود بارش باران، معتدل است. ژانویه و فوریه از سردترین ماه های سال در کشور یونان هستند. با اینحال، زمستان ها در جزایر دریای اژه و دریای لونیان معتدل تر است.

 

بهار در یونان

برخلاف زمستان، تابستان خیلی سریع آغاز می شود و فصل بهار در یونان دورهی طولانی ندارد. در ماه مارس، آب و هوا متغیر بوده و سرما هنوز وجود دارد. در ماه آوریل نشانه های پایداری در شرایط جوی نمایان میشود؛ اما به محض اینکه بهار پیش میرود هوا خیلی تند و سریع تغییر وضعیت میدهد. در واقع بهار دورهی کوتاه مدت از سرمایی است که به وسیله ی امواج اتفاقی گرما دنبال میشود.

 

تابستان در یونان

اساسا فصل تابستان در یونان از ماه ژوئن آغاز میشود البته ممکن است در مناطق شرقی زودتر رخ بدهد. هوا در طول تابستان یکنواخت و بارش باران کم است، اما اگر باران شروع به باریدن کند خیلی سریع و کوتاه مدت بارش باران قطع میشود. گرمای شدید از ویژگی اصلی فصل تابستان است. گرما در مناطق ساحلی و جزایر به دلیل وزش بادهای شمالی و نسیم در طول تابستان قابل تحمل تر است. شب های تابستان یونان بر خلاف روزهای آن برای تفریح و سرگرمی پیشنهاد میشود. شب ها هوا خشک اما خنک است و شما میتوانید نسیم عصرگاهی ملایمی را احساس کنید.

 

پاییز در یونان

در بیشتر مناطق آتن، فصل پاییز به عنوان زیباترین فصل و حتی خوشایندتر از فصل بهار است. پاییز در مناطق جنوبی یونان و جزایر تا اواسط ماه دسامبر طول میکشد. بارش باران اولیه از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل ماه اکتبر ظاهر میشود. دمای متوسط در فصل پاییز از 2تا 4 درجه سلسیوس بیشتر از دمای هوای فصل بهار است و دمای هوای خوب و لذت بخشی دارد. به گفتهی خیلی از افراد فصل پاییز با آسمان صاف و هوای مطلوب، بهترین زمان برای سفر و گردش در یونان است.