آشنایی با آب و هوا - تفلیس

این شهر در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه قفقاز و ۲۵۰ کیلومتری دریای سیاه قرار دارد. شهر در دو طرف ساحل رود متکواری در درون دره‌ای گسترده‌است. این رود که از کوه‌ های ترکیه سرچشمه می‌گیرد به طول ۳۶ کیلومتر در شهر جاری است. دو دریاچه کوچک به نام لیسی و کو در دامنه‌های شمالی تفلیس واقع شده‌اند. «دریاچه تفلیس» در پشت رشته کوه ماخات واقع است و پیرامون آن دشت سامگوری قرار دارد.کوه‌های متاتس میندا در مغرب تابوری و تیغه‌های سولولاکی در جنوب و رشته کوه ماخات در مشرق شهر واقع شده‌اند. در دامنه‌های شمال شرقی کوه تابوری چشمه‌های آب گرم جریان دارد که دارای ترکیبات قلیایی و سولفات است. تفلیس در گذشته‌های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلات های اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات‌ ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده ‌است. قسمت ‌های جنوب شرقی شهر از خیابان ‌های تنگ و خانه ‌های قدیمی دو یا سه طبقه تشکیل شده که مجموعه قدیمی شهر تفلیس را تشکیل می ‌دهد. با در نظر گرفتن منطقه کوچک ملی، بی نهایت متنوع است. دو ناحیه اصلی اقلیمی وجود دارند که بخش های غربی و شرقی کشور را از یکدیگر جدا می سازند. رشته کوه بزرگ قفقاز ، نقش مهمی را در تعدیل آب و هوای گرجستان ایفا نموده و مانع نفوذ توده های هوایی سردتر شمال و روسيه به این سرزمین می شود. رشته کوه کوچک قفقاز هم تاحدی از این ناحیه در برابر تأثیر توده های گرم و خشک جنوب محافظت می کند و معمولا 10 درجه از تهران خنک تر است.  آب و هوای تفلیس اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات غالب اقلیم قاره ای مرطوب است.

آب و هوای تفلیس در بهار

ماه مارس (فصل بهار) در گرجستان بهترین آب و هوا را داراست .آب و هوای تفلیس در ماه مارس معتدل است. گرجی ها بهترین زمان سفر به گرجستان را فصل  بهار می دانند.

آب و هوای تفلیس در تابستان

آب و هوای تفلیس در فصل تابستان گرم و خشک است و عموما دمای هوا به 24-20  درجه سانتیگراد می رسد .ماه های ژوئن و آگوست از ماه هایی است که تفلیس را به هوای گرم و خشک معروف کرده و پایان ماه می تا سپتامبر بهترین زمان برای بازید از تفلیس است.

آب و هوای تفلیس در پاییز

آب و هوای تفلیس در پاییز سرد است بطوریکه زمین پوشیده از یخ می شود و بعضی مواقع هم آفتاب گرمی به همراه دارد بطوریکه نمیتوان تشخیص داد که امروز ابری یا آفتابی است.


آب و هوای تفلیس در زمستان

ماه های زمستان تفلیس (اواخر ماه نوامبر تا اوایل ماه مارس) سرد و برفی ست و دما بین 4-2 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد. بسیاری از بازدید کنندگان آب و هوای زمستان تفلیس را به زمستان های سرد انگلستان تشبیه کرده اند و طرفداران ورزش های زمستانی در آب و هوای زمستان تفلیس که کوه های پوشیده از برف هستند به اسکی و تفریح خود می پردازند.