آشنایی با آب و هوا در باتومی

 

آب و هوای باتومی

 

 

می توان از باتومی به عنوان دومین شهر بزرگ گرجستان نام برد. باتومی در قسمت جنوب غربی گرجستان و کرانه دریای سیاه در منطقه ای نیمه گرمسیری و نزدیک به رشته کوه های قفقاز قرار گرفته است و توسط طبیعتی بسیار زیبا و متشکل از درختان نخل و رشته کوه های مرتفع احاطه شده است. باتومی در حومه جنوبی آب و هوای اقیانوسی قرار گرفته اما جزو اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب طبقه بندی می شود. آب و هوای این بندر به شدت تحت تاثیر جریان های دریا و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده، از این رو در بیشتر طول سال شاهد بارندگی های شدیدی می باشد. بارندگی هایی که باتومی را به مرطوب ترین شهر گرجستان و کل منطقه قفقاز تبدیل کرده است. میانگین دمای سالانه این شهر زیبا تقریباً 14 درجه سانتی گراد می باشد. ژانویه با میانگین دمای 7 درجه سانتی گراد سردترین ماه سال و اوت با میانگین دمای 22 درجه گرم ترین ماه در این شهر هستند. در باتومی سردترین دما منفی 6 درجه سانتی گراد و گرم ترین دما 40 درجه سانتی گراد ثبت شده است. در طول سال آفتاب به مدت 1958 ساعت به این شهر می تابد.

 

 

آب و هوای باتومی در بهار

آب و هوای تفلیس در بهار بسیار مطبوع می باشد. بارندگی های فصل بهار هوای این شهر زیبای ساحلی را بسیار لذت بخش میکند. طبیعت این شهر ساحلی در فصل بهار بسیار دیدنی است.

 

 

آب و هوای باتومی در تابستان

آب و هوای باتومی در فصل تابستان گرم می باشد و عموما دمای هوا به 20-24 ° C می رسد.

 

 

آب و هوای باتومی در پاییز

آب و هوای باتومی به شدت تحت تاثیر جریان های دریا به خشکی دریای سیاه و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده و از این رو، در فصل پاییز با بارش های چشمگیر مواجه است. بر همین اساس، باتومی پر بارش ترین شهر در گرجستان و منطقه قفقاز محسوب می شود.

 

 

آب و هوای باتومی در زمستان

ماه های زمستان (اواخر ماه نوامبر تا اوایل ماه مارس) سرد و برفی ست و دما بین 2-4 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد.