مدارس و دانشگاه ها - کانادا

سیستم آموزشی در کانادا

سیستم آموزشی کانادا وابسته به قوانین ایالتی است. به طور کلی سیستم آموزشی از بخش آموزش ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی که همان دانشگاه‌ ها و کالج‌ ها است تشکیل شده است. در بیشتر استانهای کانادا آموزش تا سن ۱۶ سالگی (در آنتاریو و نیوبرانزویک ، تا ۱۸ سالگی) اجباری است. مدارس خصوصی و دولتی در سراسر کشور وجود دارند و اغلب مدارس دولتی، رایگان هستند. سال تحصیلی برای مدارس معمولا از اواخر ماه آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز و تا اواخر یا نیمه ژوئن ادامه دارد. 

کالج ها و دانشگاه های کانادا دارای شهرت و اعتبار جهانی هستند. این کشور هر ساله پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا است. کالج‌ها همان مراکز آموزشی فنی و حرفه ای در کانادا به شمار می‌آیند که هدف اصلی آن‌ها آماده سازی نیروی انسانی برای ورود به بازار کار است، در حالیکه دانشگاه های کانادا متقاضیان را برای هدف های آکادمیک آماده می‌کنند.

کانادا ، مهاجرپذیرترین کشور دنیا،  مورد توجه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از سراسر دنیاست. شرایط مطلوب سیاسی-اجتماعی،  اعتبار بالای کالج ها و دانشگاه ها،  اقامت دائم پس از تحصیل، همه و همه از دلایل استقبال گسترده دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی برای مهاجرت به این کشور است.  در ادامه این مقاله در جدول زیر به معرفی برترین دانشگاه های کانادا پرداختیم و پس از آن بطور اجمالی با 5 دانشگاه برتر بیشتر آشنا می‌ شویم.

 

رتبه در کانادا

نام دانشگاه

رتبه جهانی

استان- شهر

وبسایت دانشگاه

زبان

1

دانشگاه تورنتو

29

آنتاریو - تورنتو

www.utoronto.ca

انگلیسی

2

دانشگاه مَک گیل

35

کِبِک- مونترآل

www.mcgill.ca

انگلیسی و فرانسه

3

دانشگاه یو بی سی

51

بریتیش کلمبیا- ونکوور

www.ubc.ca

انگلیسی

4

دانشگاه آلبرتا

113

اِدمونتون- آلبرتا

www.ualberta.ca

انگلیسی و فرانسه

5

دانشگاه مونترآل

137

کِبِک- مونترآل

www.umontreal.ca

فرانسه

6

دانشگاه مَک مَستر

140

آنتاریو- همیلتون

www.mcmaster.ca

انگلیسی

7

دانشگاه واتِرلو

173

آنتاریو- واترلو

www.uwaterloo.ca

انگلیسی

8

دانشگاه وِستِرن

211

آنتاریو- لندن

www.uwo.ca

انگلیسی

9

دانشگاه کَلگِری

233

آلبرتا- کَلگِری

www.ucalgary.ca

انگلیسی

10

دانشگاه کوئین

239

آنتاریو کینگ اِستون

www.queensu.ca

انگلیسی

 

دانشگاه تورنتو

در میان بهترین دانشگاه های کانادا اولین نامی که به چشم می‌خورد دانشگاه تورنتو است. سیستم دانشگاهی در اینجا، بسیار شبیه به دانشگاه های معتبر انگلستان است. دانشگاه تورنتو در حوزهٔ پزشکی از بهترین‌های جهان است. 20 % از دانشجویان این دانشگاه بین المللی هستند.

دانشگاه مک گیل مونترآل

در میان دانشگاه های کانادا در استان کبک، تنها سه دانشگاه انگلیسی‌زبان وجود دارند. دانشگاه مک‌گیل یکی از آن‌ها است . این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده و پردیس اصلی آن واقع در مرکز شهر مونترال است معدل دانشجویان ورودی این دانشگاه بالاتر از هر دانشگاه دیگری در کشور است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا/یو بی سی

دانشگاهUBC  قدیمی ترین دانشگاه در بریتیش کلمبیا و یکی از رقابتی ترین دانشگاه های کانادا است. دو دانشکده اصلی آن، در ونکوور و کلونا قرار دارد.  جاستین ترادو، نخست وزیر فعلی، در مقطع کارشناسی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از چهار پردیس دانشگاهی در اِدمونتون تشکیل شده است. بسیاری از چهره های شناخته شده در کانادا، از جمله جو کلارک، نخست وزیر و برنده جایزه نوبل فیزیک، فارغ التحصیل این دانشگاه هستند.

دانشگاه مونترآل

دانشگاه مونترال دومین دانشگاه بزرگ کشور و تنها دانشگاه فرانسوی زبان در فهرست ۵ دانشگاه برتر کاناداست. تعداد دانشجویان آن بیش از ۵۰ هزار نفر است که یک چهارم دانشجویان آن بین المللی هستند ده تن از اٌستانداران کِبِک، و بسیاری از مقامات دولتی دیگر، از فارغ التحصیل دانشگاه مونترال هستند.