آشنایی با آب و هوا - پرتغال

جنوب پرتغال 3300 ساعت و شمال آن 1600 ساعت در سال آفتابی است که آنرا به یکی از آفتابی ترین کشور های اروپا بدل کرده است. پرتغال در شمال گرم و معتدل و  در جنوب مدیترانه ای است.

زمستان در پرتغال

از دسامبر تا فوریه، در ساحل و در بخش شمالی سرما خفیف است. متوسط دما در ژانویه از 9 درجه سانتیگراد در پورتو تا 11 درجه سانتیگراد در لیسبون و 12 درجه سانتیگراد در فارو می باشد. در اوج فصل زمستان، هوا کمی سردتر می شود.

بهار در پرتغال

بهار در پرتغال زود شروع می شود. طبیعت در اواخر فوریه بیدار می شود در ماه مارس، ریویارا و جزایر دیگر در حال جذب کردن گردشگران از اروپا و دیگر نقاط دنیا می باشد. بارش ها کمتر و کمتر اتفاق می افتد و آب و هوا در روزهای آفتابی خسته کننده نیست. در حالی که در شمال کشور رد پای زمستان همچنان باقی مانده در ماه آوریل هنوز هوا به اندازه کافی بارانی است اما کم کم هوا بسیار گرمتر می شود. این نیز برای بازدید از ساحل یا برای تور و گشت و گذار مناسب است. آب و هوا در ماه می بسیار گرم می شود.

تابستان در پرتغال

تابستان در پرتغال از ژوئن تا اواسط سپتامبر آفتابی است و در مرکز کشور و جنوب کشور گرم است ولی در ساحل شمالی خنک است. در پورتو میانگین روزانه دما در ماه جولای 20 درجه سانتیگراد است و دما در روز به حدود 24/25 درجه سانتیگراد می رسد. در لیسبون، میانگین دما در تابستان بالاتر است. در آگوست 23.5 درجه سانتی گراد و در بالاترین میزان به حدود 28 درجه سانتیگراد می رسد. در امتداد سواحل جنوبی، درجه حرارت مانند لیسبون است. گرما در ناحیه های داخلی، به ویژه در جنوب مرکزی، در دشت ها، دره ها و در ارتفاعات کم، شدیدتر می شود.

پاییز در پرتغال

اولین روزهای پاییز در پرتغال، آغاز فصل مخملی را نشان می دهد. آب و هوایی نسبتا گرم، شبها سرد و روزها آفتابی است. اقیانوس تأثیر قابل توجهی بر آب و هوای این کشور دارد و به همین دلیل حتی بالاترین درجه حرارت در این فصل بسیار ملایم به نظر می رسید. در  روزهای نزدیک به ماه اکتبر بارش ها افزایش یافته و مه و سرمای شبانه، افزایش می یابد. برخلاف سرزمین اصلی پرتغال، گرمای تابستان مادیرا در پاییز باقی می ماند. آب و هوا اینجا نشانه ای از سردی ندارد و بسیاری از گردشگران در اینجا اقامت دارند. فصل ساحلی در جزایر پرتغال در ماه نوامبر به اتمام می رسد.