جاذبه های گردشگری در لارناکا

قبرس نگین سرزمین های آبی

 

 

 

دریاچه نمک لارناکا

یکی از دیدنی های کشور قبرس، شبکه پیچیده ای از 4 دریاچه نمک در اندازه های مختلف در غرب شهر لارناکا می باشد. بزرگترین آنها دریاچه آلیکی است و دریاچه های اورفانی، سوروس و دریاچه اسپیرو بعد از آن قرار می گیرند. بعد از دریاچه نمک لیماسول، این مجموعه 4 تایی درشهر لارناکا، بزرگترین دریاچه نمک قبرس می باشد. مساحت کل دریاچه ها 2.2 کیلومتر مربع است و به جاده فرودگاه بین المللی لارناکا منتهی می شود. در طول زمستان این دریاچه پر از آب است و محل مهاجرت هزاران پرنده می باشد. یافته های باستانی نشان می دهد که سالت لیک (دریاچه نمک) در لارناکا از عصر برنز خالی از سکنه شد. دریاچه نمک در دوران ماقبل تاریخ به عنوان بندر شهر شناخته می شد و در نزدیکی مسجد هلا سلطان تکسی امروزی قرار دارد. در اواخر عصر برنز، شهر لارناکا یکی از بزرگترین مراکز شهری و تجاری قبرس به شمار می رفت. زمانی که شهر متروکه شد، بندر هم از بین رفت. در طول قرون وسطی ، نمک به قدری زیاد بود که به یکی از کالاهای صادراتی قبرس تبدیل شده بود. بر اساس افسانه ها، شوری آب دریاچه از زمانی به وجود آمد که سنت لازاروس از پیرزنی تقاضای آب و نوشیدنی کرد. پیرزن مانع شد و آگیوس لازاروس به او گفت ” درخت انگور تو خشک خواهد شد و برای همیشه به دریاچه ای نمک تبدیل می شود، ولی اگر بخواهیم منطقی باشیم، می توان گفت آب نمک از میان صخره های متخلخل به دریاچه نفوذ کرده و آب آن را شور می سازد.

لارناکا یکی از بهترین تفریحگاه های ساحلی شهر قبرس می باشد. سواحل آن با درختان نخل و قلعه تزیین شده است. داخل جزیره، این شهر قدیمی، بنای زیبای آگیوس لازاروس (کلیسای سنت لازاروس) و محله های ترکی را می بینید که مغازه های معروف ترین صنعتگران سرامیک لارناکا را در خود جای داده است. لارناکا در نزدیکی شهرهای شلوغ پلوغ پافوس و لیماسول، از بهترین سواحل جنوبی گرفته تا روستاها و جاهای دیدنی لارناکا در منطقه جنگلی ماهراس را ارائه می کند.

 

 

آگیوس لازاروس

لازاروس حدود 30 سال در لارناکا (معروف به کیتیون) زندگی کرد و اسقف کیتیون شد. بعد از مرگ در این کلیسای سنت لازاروس لارناکا به خاک سپرده شد. “Agios Lazaros” در میدان اصلی لارناکا، در قرن هفتم توسط امپراطور لئو ساخته و در قرن 17 بازسازی شد. این کلیسا 4 گنبد و یک سقف با 4 ستون دوتایی دارد. در یکی از ستونها یک مجسمه نقره و عکسی از سنت لازاروس وجود دارد.

 

 

موزه باستان شناسی پیریدز

موزه فوق العاده پیریدز در لارناکا، خیابان 4 زینونوس کیتیوس، نمایشگاه آثار باستانی قبرس، که توسط دمتریوس پیریدز جمع آوری شده، می باشد. در این موزه “Pierides”  دو هزار و پانصد اثر متعل به دوران نوسنگی تا قرون وسطی به نمایش گذاشته می شود.

 

 

حالا سلطان تکه

تکیه حالا سلطان لارناکا یک منطقه زیبا در بخش غربی دریاچه نمک و در 3 کیلومتری غرب لارناکای مرکزی قرار دارد. این مسجد”Hala Sultan Tekke” یکی از مهمترین اماکن مذهبی قبرس برای مسلمانان حرم ام حرام یکی از کنیزان پیامبر (به روایتی) می باشد.

 

 

موزه باستان شناسی

موزه باستانی لارناکا در خیابان پلاتیا کالوگرئون، یکی از معروف ترین مناطق دیدنی لارناکا، یافته های دوران نوسنگی تا دوره رومی را به نمایش می گذارد. در اتاق اول “Archaeological Museum” مجسمه توروس و تراکوتا و در اتاق بعدی مجسمه های سفالی کیتیون (نام باستانی لارناکا) و لیوادیا، روستایی در شرق لارناکا به نمایش گذاشته می شود.

 

 

قلعه لارناکا

قلعه لارناکا یک قلعه عثمانی و یکی از جاهای دیدنی قبرس ترک درست در لبه گردشگاه ساحلی لارناکا، دژ دفاعی عثمانیان بوده است. این ” Larnaca Fort”، قلعه قرون وسطی می باشد که هیچ چیز از آن باقی نمانده است. در طول دروه استعمار بریتانیا به یک زندان تبدیل شد. امروزه موطه قرون وسطی و سلاح های داخلی می باشد.

 

 

خلیج قنات کامارس

این قنات چشمگیر در جاده لیماسول، لارناکای قدیم، در حومه شهر منبع ذخیره آب بوده است. این “Kamares Aqueduct” روزگاری به عنوان بخشی از سیستم مهندسی پیچیده آب و مجموعه از از تونل ها برای رساندن آب شهری از آن استفاده می شد.

 

 

محله ترکی

محله قدیمی ترکیه در قبرس (معروف به اسکالا)، از جالب ترین مناطق دیدنی کشور قبرس، از قلعه لارناکا شروع می شود و تا قبرس جنوبی ادامه دارد. بعد از حمله قبرس شمالی در سال 1974 به این منطقه ترک نشین در “Turkish Quarter”، ترک ها آنجا را ترک کردند.

 

 

سواحل لارناکا

سواحل لارناکا از بهترین جاهای دیدنی قبرس اروپایی از ماه می تا سپتامبر از همیشه شلوغ تر می شود. تفریحگاه ساحلی اصلی شهر در ساحل فینیکودز واقع شده است. ساحل مکنزی ( در دوکیاومتری قبرس جنوبی)، آلاچیق های بیشتری دارد و خلوت تر است. اگر وسیله نقلیه شخصی دارید، به سمت ساحل کیپ کیتی در جنوب بروید، (15 کیلومتری جنوب لارناکا) یا ساحل پریولیا (در 1 کیلومتری جنوب ساحل کیپ سیتی) که موقعیت فوق العاده ای دارد ولی تعداد انگشت شماری از گردشگران تور قبرس و تور لارناکا را به خود جذب می کند.

 

 

صومعه استاورونی

در40 کیلومتری غرب لارنکا، بالای صخره های ناهموار صومعه استاورونی “Stavrovouni Monastery”، نمای بی نظیری از شهر به شما ارائه می کند. این معبد استاورونی لارناکا توسط امپراطور هلنا ( مادر امپراطور کنستانتین) ساخته شد و کوهستان های این منطقه در ادیان مذهبی داخلی قبرس از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. در زمان یونانیان و رومیان معبد آفرودیت به شمار می رفته است.

 

 

لفکارا

روستای لفکارا ” Lefkara” در 38 کیلومتری جنوب غربی لارناکا یکی از لذت بخش ترین دیدنی های جزیره قبرس، پر از عمارت ها با معماری زیبا، کافه های عجیب و جالب و مغازه های دیدنی می باشد. شهرت لفکارا از آنجا آغاز می شود که لئوناردو داوینچی در سال 1481 تکه توری از این روستا با خود می برد و از آن در محراب کلیسای میلان استفاده می شود.