آشنایی با آب و هوا - قبرس شمالی

کشور قبرس بعد از جزایر ساردنی و سیسیل سومین جزیره ی بزرگ دریای مدیترانه است و به واسطه موقعیت جغرافیایی که دارد، دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای با تابش همیشگی پرتوهای طلایی آفتاب و بیش از 300 روز آفتابی در سال است و همین موضوع سبب شده این جزیره زیبا مقصد محبوب گردشگران در طول سال باشد. قرارگیری کوه هایی در ناحیه شمال و جنوب غربی این جزیره، باعث شده قبرس سرزمینی نیمه کوهستانی با مناطق مرکزی جلگه ای باشد. طبیعت و چشم انداز این جزیره به قدری متنوع و زیباست که مناظر مختلف ازجمله ساحل شنی و خط ساحلی، قله های جنگلی، تپه های سنگی، دشت های مسطح و حتی دره های رودخانه ای را در بر دارد.قبرس از شمال با ترکیه، از شرق با سوریه و لبنان، از جنوب با مصر و اسرائیل و از غرب با یونان همسایه است.

 

بهار دلنشین

بهار در قبرس شمالی با شکوفه زدن گل های ارکیده در ماه ژانویه شروع می شود و تا اواسط ماه فوریه شاهد منظره ای سرسبز و زیبا از شکوفه های رنگارنگ خواهید بود. بسیاری از گیاهان گلدار که در فصل بهار در این جزیره ی زیبا دیده می شوند فقط مختص قبرس هستند و در هیچ جای دنیا دیده نمی شوند.
دمای هوا در بهار در طول شبانه روز متغیر است، بطوریکه در طول روز تا 19 درجه سانتیگراد و در شب حتی به 9 درجه سانتیگراد نیز می رسد.

 

تابستان گرم و طولانی

 آسمان قبرس در تابستان کاملاً صاف و بدون ابر است و بهترین فرصت تفریحات و ورزش های آبی برای ساکنین جزیره و گردشگرانی است که تابستان را برای سفر به قبرس شمالی انتخاب می کنند.
تابستان گرم و خشک با تابش پرتوهای طلایی آفتاب و دمای بالای هوا با رطوبت نیز همراه است اما باید این را به خاطر داشت که رطوبت قبرس مانند بسیاری از مناطق و کشورهای حوزه خلیج فارس آزاردهنده نیست.
تاببستان طولانی قبرس از ماه می شروع می شود و تا اواسط اکتبر ادامه دارد.

پاییز معتدل

پاییز در قبرس شمالی فصل معتدل و کوتاهی است که تابستان و زمستان را از هم جدا می کند.
در این فصل، روزها گرمای مطبوع و شب ها هوای خنک را تجربه خواهید کرد.

زمستان کوتاه

زمستان قبرس شمالی از دسامبر تا فوریه ادامه دارد. هوا در این فصل رو به سرما می رود اما باز هم می توان شاهد تابش آفتاب در طول روز بود و حتی در سردترین روزهای زمستان نیز این جزیره دمای زیر صفر را تجربه نمی کند.
این فصل بهترین فرصت بازدید از موزه ها و بسیاری اماکن گردشگری است.
زمستان های قبرس شمالی معمولاً کوتاه هستند و از سرمای سنگین خبری نیست. برف فقط در کوه ها مشاهده می شود و بیشتر شاهد بارندگی های پراکنده خواهید بود.