مهاجرت و اخذ اقامت - ترکیه

شاید شما هم همچون بسیاری از ایرانیان دیگر قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید.  این مقاله به شما کمک می کند با روند کار مهاجرت به ترکیه بیشتر آشنا شوید.

با توجه به نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و همچنین ارزش ریالی نسبت به لیر، این کشور می تواند مکان مناسبی جهت زندگی و سرمایه گذاری برای ایرانیان که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، باشد.همچنین مدرنیته بودن کشور ترکیه و ارزان بودن نرخ زندگی نسبت به دیگر کشور ها سیل عظیمی از مهاجران را به این کشور سرازیر کرده است. شهروندان کشور ترکیه می توانند بدون داشتن ویزا به ۷7 کشور سفر کنند و قادر خواهند بود به ۲۶ کشور عضو شینگن دسترسی داشته باشند ، همچنین دارندگان پاسپورت می توانند در صورت ورود به ۴6 کشور ویزای خود را در فرودگاه کشور مقصد دریافت نمایند. از آنجایی که ترکیه کشوری توریستی است و با دیگر کشورها رابطه خوبی دارد، هر ساله  به این ارقام اضافه شده و به کشورهای بیشتری می توانند بدون ویزا سفر کنند .یکی از بهترین و مهمترین مزایای اخذ پاسپورت ترکیه، شامل تحصیلات رایگان و دانشگاهی می شود.

اخذ شهروندی ترکیه

 • مطابق با قانون جدید ترکیه چنانچه شما مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را به مدت 3 سال در بانک های این کشور سرمایه گذاری کنید به شما پاسپورت ترکیه تعلق می گیرد. با این روش در کمتر از ۶۰ روز گذرنامه ترکیه ای دریافت کرده و یکی از شهروندان این کشور به حساب می آیید.
 • همچنین شهروندان خارجی با خرید املاک با ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا، می توانند از مزیّت های حق شهروندی ترکیه برخوردار شوند.
 • شما اگر به مدت ۵ سال در ترکیه کار کرده و مالیات پرداخت کنید، به شما شهروندی ترکیه تعلق میگیرد.

مزایای داشتن پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه در رده 39 اعتبار در جهان قرار دارد. شهروندان کشور ترکیه میتوانند بدون داشتن ویزا به 77 کشور سفر کنند و قادر خواهند بود به ۲۶ کشور عضو شینگن دسترسی داشته باشند ، همچنین دارندگان پاسپورت میتوانند در صورت ورود به 46 کشور ویزای خود را در فرودگاه کشور مقصد دریافت نمایند. با توجه به نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و همچنین ارزش ریالی نسبت به لیر، این کشور میتواند مکان مناسبی جهت زندگی و سرمایه گذاری برای ایرانیان که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند باشد.همچنین مدرنیته بودن کشور ترکیه و ارزان بودن نرخ زندگی نسبت به دیگر کشور ها سیل عظیمی از مهاجران را به این کشور سرازیر کرده است. خبر خوب این است که تعدادی از کشورهای دنیا مانند استرالیا برای شهروندان ترکیه ویزای آنلاین صادر کرده و نیاز به مراجعه به سفارت این کشور نیست. از آنجایی که ترکیه کشوری توریستی است و با دیگر کشورها رابطه خوبی دارد، هر ساله  به این ارقام اضافه شده و به کشورهای بیشتری می توانند بدون ویزا سفر کنند .یکی از بهترین و مهمترین مزایای اخذ پاسپورت ترکیه، شامل تحصیلات رایگان و دانشگاهی می شود. ناگفته نماند که با داشتن گذرنامه ترکیه می توانید تابعیت دوگانه بگیرید. کشور ترکیه از لحاظ سیاسی دارای وزن بالایی در سطح بین المللی میباشد از این رو در اروپا ، افریقا و حتی خاور میانه،  ترکیه را نه به عنوان یک کشور پر تنش بلکه به عنوان یک کشور دوست می پذیرند.

مراحل کسب شهروندی ترکیه با خرید ملک

 1. دریافت شماره ثبت مالیات ترکیه: (با در دست داشتن اصل پاسپورت خود تنها در یک روز کاری شماره مالیاتی خود را دریافت کنید.)
 2. باز کردن حساب بانکی در ترکیه: (داشتن اصل پاسپورت و شماره ثبت مالیاتی برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه الزامی است. همچنین یک سند رسمی، مانند قبض برق که محل سکونت فعلی شما را نشان می دهد.)
 3. معرفی ملکی با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا: (ملک مورد نظر باید دارای جوازهای لازم مانند ساخت، سکونت و اصل سند باشد .ملک مورد نظر، حال یک واحد باشد یا چند واحد، باید دست ‌کم ۲۵۰ هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد.)
 4. خرید ملک: ملک باید از طریق انتقال بانکی همراه با تمامی مدارک و رسیدها خریداری شود. در اسناد رسمی تأیید شده و در آن ذکر شود که ملک خریداری شده تا سه سال فروخته نخواهد شد.پس از گذشت سه سال شما می توانید با حفظ حق شهروندی سرمایه ی خود را نقد یا تبدیل به ملک دیگری کنید.
 5. گرفتن گواهی انطباق: این کار طی ارائه گزارش ارزشیابی رسمی و همچنین رسید انتقال بانک به وزارت محیط ‌زیست و شهرسازی صورت می‌ گیرد.
 6. اقدام برای دریافت اقامت ترکیه :درخواست خود را برای اقامت ترکیه به اداره مدیریت مهاجرت ارائه می دهید
 7. اقدام برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری: اکنون پس از دریافت اقامت ترکیه و جمع آوری تمامی مدارک لازم، می توانید درخواست خود را برای کسب شهروندی ترکیه به اداره ی مدیریت عمومی مهاجرت این کشور ارائه دهید.

در ادامه خلاصه ای از مدارک مورد نیاز برای دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌ گذاری در املاک و مستغلات، برای صاحب ملک و خانواده وی ارائه شده است.

مدارک مورد نیاز برای کسب اجازه اقامت ترکیه

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • گواهی انطباق
 • اصل و کپی پاسپورت
 • عکس‌ های بیو متریک جدید
 • بیمه سلامت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مدارک مورد نیاز برای اخذ شهروندی ترکیه

 • سند ملک خریداری ‌شده
 • گزارش ارزیابی ملک مطابق با تاریخ سند ملک
 • ترجمه ی معتبر پاسپورت خریدار ملک، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، که به تائید دفتر اسناد رسمی رسیده باشد.
 • تکمیل فرم درخواست
 • رضایت همسر (یا شوهر) برای اعطای تابعیت به کودکان زیر ۱۸ سال
 • قرارداد ازدواج
 • گواهی تولد در اثبات اطلاعات مربوط به تولد و خانواده
 • عکس‌ بیومتریک (برای تمام اعضای خانواده)
 •  دو رسید که اثبات کنند مبلغ ملک پرداخت ‌شده و از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل شده ‌است.
 • رسید پرداخت از حساب خریدار که دارای مهر مستقیم از بانک باشد.
 • رسید وصول از حساب فروشنده که دارای مهر مستقیم از بانک باشد.

حساب بانکی در ترکیه

شما با پاسپورت ایرانی خود می توانید در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنید. بازکردن حساب بانکی در ترکیه معمولا با دریافت کد مالیاتی در کمتر از یک روز ممکن  است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید ملک و کسب اقامت یا شهروندی با کارشناسان دلتا تماس بگیرید.