مدارس و دانشگاه ها - ترکیه

تحصیل در ترکیه

براساس قوانین تحصیلی ترکیه، هر دانش‌آموزی بایستی 12 سال درس بخواند. این 12 سال شامل 4 سال ابتدایی، 4 سال متوسطه و 4 سال دبیرستان است. رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی اجباری نیست و ولی ازآنجایی که فرآیند آموزش زندگی در ترکیه به فرزندان را سرعت می‌بخشد، مهاجران معمولا فرزندشان را در آن‌ها ثبت‌نام می‌کنند. برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ترکیه شما باید اقامت این کشور را دریافت کرده باشید و فرزند زیر 18 سال شما به‌واسطه اقامت شما مقیم شده باشد.

مدارس ترکیه

مدارس ترکیه به سه بخش خصوصی، دولتی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. پیشنهاد میکنیم که پیش از انتخاب مدرسه هدف بلندمدت اقامتتان را مشخص کنید. چنانچه قصد شما اقامت دائم در ترکیه است، مدارس ترکیه چه خصوصی و چه دولتی انتخاب بهتری هستند. اما اگر قصد مهاجرت به کشور دیگری دارید،  مدارس بین‌المللی انتخاب بهتری هستند و اگر اقامت شما در ترکیه موقت است و قصد بازگشت به ایران را دارید، می‌توانید حتی فرزندتان را در مدارس ایرانی ثبت‌نام کنید. سه مدرسه در آنکارا و استانبول هستند که زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران به آموزش دانش آموزان می‌پردازند. برای تدریس این مدارس از معلمان حرفه‌ای استفاده شده است. این مدارس در سه مقطع به زبان فارسی دانش‌آموز می‌پذیرند و سیستم آموزشی آنان درست مطابق با ایران است.

همانطور که میدانید، کشور ترکیه روابط دیپلماسی خوبی با کشورهای غربی ایجاد کرده و با تغییر نظام از سال ۱۹۲۳، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنیست و به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود. تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکیست و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد.

دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین المللی دارای اعتبار است. ترکیه دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است. با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند برای زندگی و حرفه خود آماده شوند.

درحالی که ترکیه در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است، از امنیت بالاتری نیز برخوردار است.  در مقایسه با همسایگانش، دانشجویان می‌توانند در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا تحصیل کنند. لازم است بدانید که سیستم آموزشی ترکیه کاملا بر استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا منطبق است. در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورس تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد .

در زیر تعدادی از برترین دانشگاه های ترکیه در سه سطح A، B وC  را مشاهده کنید.

C: Third Grade

B: Second Grade

A: First Grade

Uludag University

KTO Karatay Universitesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Ankara University

Bahçeşehir University (BAU)

Gazi University

Istanbul University

Izmir Institute of Technology

Cankaya University

Bilkent University

Bogazici University

Hacettepe University

Istanbul Technical University

Koc University