قوانین اقامت، کار و تحصیل - ترکیه

اقامت در ترکیه

چنانچه میدانید ایرانیان برای مسافرت به کشور ترکیه در مدت زمان کمتر از 90 روز ، نیازی به ویزای توریستی نداشته و اگر هم برای مدتی بیش از این، قصد اقامت در ترکیه را داشته باشند ، میبایست  به کنسولگری کشور ترکیه درخواست ارایه دهند.

از ابتدای سال 2020 و بر اساس مصوبه جدید «بند e ماده یک قانون 31/6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی» اتباع خارجی بسیاری از کشورها من جمله ایران،  تنها در صورتی می توانند اقدام به دریافت دوباره ی اقامت کنند که یک سال از پایان مهلت اقامت ایشان گذشته باشد. به عبارت دیگر متقاضیان اقامت گردشگری در ترکیه پس از پایان مهلت اقامت یکساله خود، در صورتی که حائز شرایط باشند می توانند از طرق دیگر من جمله، تحصیل در ترکیه ، مالکیت اموال غیرمنقول یا اخذ اجازه کار در ترکیه  اقدام به دریافت اقامت کنند.

تحصیل در ترکیه

براساس قوانین تحصیلی ترکیه، هر دانش‌آموزی بایستی 12 سال درس بخواند. این 12 سال شامل 4 سال ابتدایی، 4 سال متوسطه و 4 سال دبیرستان است. رفتن به مهدکودک و پیش‌دبستانی اجباری نیست و ولی ازآنجایی که فرآیند آموزش زندگی در ترکیه به فرزندان را سرعت می‌بخشد، مهاجران معمولا فرزندشان را در آن‌ها ثبت‌نام می‌کنند. برای ثبت‌نام فرزندتان در مدارس ترکیه شما باید اقامت این کشور را دریافت کرده باشید و فرزند زیر 18 سال شما به‌واسطه اقامت شما مقیم شده باشد.
مدارس ترکیه به سه بخش خصوصی، دولتی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. پیشنهاد میکنیم که پیش از انتخاب مدرسه هدف بلندمدت اقامتتان را مشخص کنید. چنانچه قصد شما اقامت دائم در ترکیه است، مدارس ترکیه چه خصوصی و چه دولتی انتخاب بهتری هستند.
اما اگر قصد مهاجرت به کشور دیگری دارید،  مدارس بین‌المللی انتخاب بهتری هستند و اگر اقامت شما در ترکیه موقت است و قصد بازگشت به ایران را دارید، می‌توانید حتی فرزندتان را در مدارس ایرانی ثبت‌نام کنید. سه مدرسه در آنکارا و استانبول هستند که زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران به آموزش دانش آموزان می‌پردازند. برای تدریس این مدارس از معلمان حرفه‌ای استفاده شده است. این مدارس در سه مقطع به زبان فارسی دانش‌آموز می‌پذیرند و سیستم آموزشی آنان درست مطابق با ایران است.

همانگونه که میدانید، کشور ترکیه روابط دیپلماسی خوبی با کشورهای غربی ایجاد کرده و با تغییر نظام از سال ۱۹۲۳، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنیست و به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود. تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکیست و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد.

دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین المللی دارای اعتبار است. ترکیه دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است. با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند برای زندگی و حرفه خود آماده شوند.

درحالی که ترکیه در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است، از امنیت بالاتری نیز برخوردار است.  در مقایسه با همسایگانش، دانشجویان می‌توانند در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا تحصیل کنند. لازم است بدانید که سیستم آموزشی ترکیه کاملا بر استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا منطبق است. در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورس تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد .

در زیر تعدادی از برترین دانشگاه های ترکیه در سه سطح A، B وC  را مشاهده کنید.

C: Third Grade

B: Second Grade

A: First Grade

Uludag University

KTO Karatay Universitesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Ankara University

Bahçeşehir University (BAU)

Gazi University

Istanbul University

Izmir Institute of Technology

Cankaya University

Bilkent University

Bogazici University

Hacettepe University

Istanbul Technical University

Koc University

 


حساب بانکی در ترکیه

شما با پاسپورت ایرانی خود می توانید در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنید. بازکردن حساب بانکی در ترکیه معمولا با دریافت کد مالیاتی در کمتر از یک روز ممکن  است.

اخذ شهروندی ترکیه

  • مطابق با قانون جدید ترکیه چنانچه شما معادل لیر مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را بمدت 3 سال در بانک های این کشور سرمایه گذاری کنید  به شما پاسپورت ترکیه تعلق میگیرد. با این روش در کمتر از ۶۰ روز گذرنامه ترکیه ای دریافت کرده و یکی از شهروندان این کشور به حساب می آیید.
  • همچنین شهروندان خارجی با خرید املاک با ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا، میتوانند از مزیّت های حق شهروندی ترکیه برخوردار شوند.
  • شما اگر بمدت ۵ سال در ترکیه کار کرده و مالیات پرداخت کنید، به شما شهروندی ترکیه تعلق میگیرد.برای اینکار شما باید چالیشما ایزین (مجوز کار) دریافت کنید. برای یافتن کار در ترکیه میتوانید به سازمان های کاریابی در ترکیه  مراجعه کرده و یا اگر به زبان ترکی مسلط هستید مستقیما به سایت های کاریابی ترکیه بروید.همچنین میتوانید با ثبت شرکت در ترکیه برای خود کسب و کار راه اندازی کنید.

مزایای داشتن پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه در رده 39 اعتبار در جهان قرار دارد. شهروندان کشور ترکیه میتوانند بدون داشتن ویزا به ۷7 کشور سفر کنند و قادر خواهند بود به ۲۶ کشور عضو شینگن دسترسی داشته باشند ، همچنین دارندگان پاسپورت میتوانند در صورت ورود به ۴6 کشور ویزای خود را در فرودگاه کشور مقصد دریافت نمایند. با توجه به نزدیکی فرهنگی ایران و ترکیه و همچنین ارزش ریالی نسبت به لیر، این کشور میتواند مکان مناسبی جهت زندگی و سرمایه گذاری برای ایرانیان که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند باشد.همچنین مدرنیته بودن کشور ترکیه و ارزان بودن نرخ زندگی نسبت به دیگر کشور ها سیل عظیمی از مهاجران را به این کشور سرازیر کرده است. خبر خوب این است که تعدادی از کشورهای دنیا مانند استرالیا برای شهروندان ترکیه ویزای آنلاین صادر کرده و نیاز به مراجعه به سفارت این کشور نیست. از آنجایی که ترکیه کشوری توریستی است و با دیگر کشورها رابطه خوبی دارد، هر ساله  به این ارقام اضافه شده و به کشورهای بیشتری می توانند بدون ویزا سفر کنند .یکی از بهترین و مهمترین مزایای اخذ پاسپورت ترکیه، شامل تحصیلات رایگان و دانشگاهی می شود. ناگفته نماند که با داشتن گذرنامه ترکیه می توانید تابعیت دوگانه بگیرید. کشور ترکیه از لحاظ سیاسی دارای وزن بالایی در سطح بین المللی میباشد از این رو در اروپا ، افریقا و حتی خاور میانه،  ترکیه را نه به عنوان یک کشور پر تنش بلکه به عنوان یک کشور دوست می پذیرند.

با کمک دلتا و با سرمایه گذاری پرسود در معاملات مسکن ترکیه از مزایای شهروندی آن بهره مند شوید.