شرایط و مراحل خرید ملک - ترکیه

شهروندان خارجی،  از جمله ایرانیان می توانند هر نوع ملکی ازجمله مسکونی، تجاری و زمین را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری نمایند. شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک می کنند، می بایست طی کمتر از 2 سال اقدام به شروع ساخت کرده و پروژه معرفی شده را به وزارتخانه ارائه نمایند.

انتقال مالکیت، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین معامله یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد، تنها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی معتبر است. خریداران بایستی توجه داشته باشندکه عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه یا سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت به وجود نمی آورد و فاقد وجاهت قانونی است.

محدودیت ها و شرایط برای خریدار خارجی

اتباع ایرانی، از شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشند. خریدار و یا وکیل قانونی او می بایست درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در تمامی این مراحل می توانید از مشاورین دلتا کمک بخواهید .

 • هر شهروند خارجی می تواند تا کمتر از 30 هکتار از اراضی جمهوری ترکیه  (بجز مناطق امنیتی- نظامی) را خریداری نماید.
 • شهروند خارجی می تواند تنها تا سقف 10 درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.
 • شرایطی که باعث ابطال سند انتقال می شود عبارتند از: 1. نقض قوانین ساخت و ساز  2. عدم تاییدیه لازم از سوی ارگان های دولتی3. پایان یافتن مهلت قانونی شروع پروژه 4. عدم پایان کار طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه مربوطه.

حساب بانکی در ترکیه

شما با پاسپورت ایرانی خود می توانید در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنید. بازکردن حساب بانکی در ترکیه معمولا با دریافت کد مالیاتی در کمتر از یک روز ممکن  است.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

 • سند ملک مورد نظر و یا نامه مورد تأیید سازمان ثبت اسناد در مورد احراز مالکیت
 • مشخصات مالک با جزئیات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات
 • شناسنامه،کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات- عوارض از شهرداری مربوطه
 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان، دفتر
 • دو قطعه عکس از  فروشنده و خریدار (4*6)
 • مترجم همزمان و دو شاهد (در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی)
 • اگر معامله بصورت وکالتی انجام می شود، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده را همراه داشته باشید.

هزینه مالیاتی

طبق قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب، خریدار و فروشنده جمعاً بایستی 4 درصد از ارزش واقعی ملک مورد نظر را پرداخت کنند. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت می گوید میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) به صورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد.

دیگر هزینه های انتقال مالکیت

 1. Iskan یا همان پایان کار، از 400 یورو
 2. قرارداد اخذ آبونمان برق حدود  200 یورو
 3. قرارداد اخذ آبونمان آب، حدود 350 یورو
 4. عوارض شهرداری
 5. بیمه

استعلامات لازم

استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی صورت می گیرد. متقاضی می تواند از سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی آنها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آنها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.

 TAPU (برگه انتقال مالکیت) مهمترین مدرک مورد نیاز برای خریدار می باشد، که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزئیات ذکر شده در آن دقت کند. در TAPU تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر می شود.