آشنایی با آب و هوا - ترکیه

ترکیه با دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان در شمال شرق، ایران در شرق، عراق در جنوب شرقی، سوریه و دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب و یونان و بلغارستان در شمال غربی مرز مشترک دارد. آب و هوای ترکیه، مانند موقعیت آن، کمی پیچیده و متنوع است.

ترکیه در منطقه بزرگ مدیترانه ای قرار دارد که شرایط آب و هوایی و طبیعت متنوع آن چشم اندازهای زیبایی بوجود آورده است؛ کوه هایی که به طور موازی در امتداد سواحل کشیده شده اند، منجر به ایجاد تفاوت های قابل ملاحظه در منطقه شده اند. در حالی که مناطق ساحلی از شرایط آب و هوایی ملایم تر برخوردار هستند، فلات آناتولی تابستان های گرم و زمستان های سرد با بارش باران محدود را تجربه می کند.

ترکیه به 7 منطقه مختلف تقسیم شده است: مرمره، ساحل دریای سیاه، آناتولی شرقی، جنوب شرقی آناتولی، آناتولی مرکزی، مدیترانه و اژه. هر منطقه دارای آب و هوای بسیار متفاوت است که عمدتا بسته به نزدیکی آن به دامنه های کوه و دریاها و اقیانوس های تغییر می‌کند. در مناطق نزدیک به دریای اژه و مدیترانه، دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و زمستان های خفیف و مرطوب است. شرق کشور کوهستانی است و  تابستان های گرم و زمستان برفی و سرد دارد. مركز تركيه كه در فلات داخلي واقع شده است، دارای بارش باران بیشتر و زمستان بسيار سرد است.

 

 

بهار ترکیه

فصل بهار برای بازدید از ترکیه و برای لذت بردن از طبیعت زیبا و زندگی محلی، بسیار مناسب است.

تابستان ترکیه

در تابستان از تفریحات بی‌نظیری چون شنا، حمام آفتاب،  غواصی و انواع ورزش‌های آبی لذت ببرید. ساحل دریای اژه و مدیترانه زمستان های سرد و بارانی، تابستان های گرم و مرطوب دارد.

پاییز ترکیه

فصل پاییز (سپتامبر، اکتبر، نوامبر) برای دیدار از ترکیه با آب و هوای بسیار ملایم، مناسب است.  در این فصل زیبا  به مکان های تاریخی بروید، گردش در شهر، و بازدید از زندگی محلی و طبیعت منحصر به فرد منطقه را تجربه کنید. در پاییز روزها کوتاه تر می شوند و بارش باران در ماه اکتبر در ترکیه آغاز می‌گردد.

 

زمستان ترکیه

فصل زمستان یکی از بهترین اوقات برای بازدید از ترکیه است. به منظور استفاده از ورزش های زمستانی مانند اسکی، زمستان ها هم ترکیه جذاب و دیدنی است. فصل زمستان در ترکیه (دسامبر، ژانویه و فوریه) در اکثر مناطق می تواند سرد، بارانی و برفی باشد، روزها هم سرد و آفتابی است. البته منطقه جنوب شرقی همچنان معتدل باقی می ماند. بیشترین باران ها در فصل زمستان می‌بارد.

 

آب و هوای شهرهای بزرگ ترکیه

آب و هوای آنتالیا، مدیترانه ای با تابستان های آفتابی و زمستان های معتدل است. از آنجایی که این شهر در بیشتر ایام سال در حدود 300 روز آب و هوای آفتابی دارد، باعث شده است آنتالیا در تمام فصول سال میزبان گردشگران زیادی باشد که می توانند از فعالیت های ورزشی مانند موج سواری، اسکی روی آب، قایقرانی و. در این شهر بهره مند شوند.

استانبول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که یک مقصد گردشگری برای چهار فصل است. باید بدانیدکه در زمستان هوا بسیار سرد می شود و معمولا به زیر صفر می رسد و احتمال بارش برف و باران نیز وجود دارد.

آنکارا، پایتخت ترکیه، هم دیدنی هایی دارد. در هر گوشه این شهر تلفیقی از هنر و مدرنیته مشاهده می شود. آب و هوای آنکارا مدیترانه ای است و تابستان های خشک و نیمه گرمسیری دارد. در تابستان، آب و هوای آن گرم و خشک است و در زمستان به دلیل جبهه قطبی آب و هوایی معتدل و بارانی دارد.

شهر ازمیر نیز از شهرهای گردشگری ترکیه محسوب می شود. آب و هوای ازمیر در تابستان گرم و خشک و در زمستان، معتدل همراه با بارندگی زیاد است. به طور کلی آب وهوای این شهر در بهار بسیار مطبوع، همراه با بارش باران های فراوان است.