آشنایی با آب و هوا در استانبول

 

آب و هوای استانبول

 

 

 

 

شهر استانبول در همسایگی دریای مرمره، خلیج بوسفر و منطقه گلدن هورن قرار گرفته است. این سه منطقه، از منابع دریایی و آبی ترکیه محسوب     می شوند و نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی شهر استانبول ایفا می کنند. آب و هوای استانبول تا حد زیادی تحت تأثیر شرایط دریای مدیترانه قرار دارد که معتدل و نیمه گرمسیری و مرطوب است و فصل خشک ندارد. جریان های دریایی، باد و طوفان و پدیده های هواشناسی که با دریای مدیترانه در ارتباط است، بر روی آب و هوای این شهر اثر فراوان می گذارد.

در زمان های مختلف در طول سال در بخش های مختلف شهر بارندگی اتفاق می افتد و میزان این بارندگی در نقاط مختلف با هم تفاوت دارد. علاوه بر میزان بارندگی، میزان رطوبت و گرمای هوا هم در بخش های مختلف شهر متفاوت است. در این شهر اختلاف بین حداقل و حداکثر درجه حرارت هوا در طول روز، زیاد نیست. پوشش های گیاهی در این منطقه متنوع است. انواع درخت ها و گیاهانی که در این منطقه از ترکیه رشد می کنند باید در برابر خشکی هوا در تابستان و سرمای شدید زمستان مقاومت خوبی داشته باشند. گیاهان این منطقه با شرایط استانبول سازگار شده اند. درختان همیشه سبز مانند کاج و سرو، درختان خزان پذیر مانند شاه بلوط و چنار، بوته ها مانند تیره نعناعیان، درختان میوه مانند زیتون، لیمو، گردو و انگور و گیاهان دارویی نظیر آویشن در این منطقه آب و هوایی از کره زمین بسیار خوب رشد می کنند.

 

 فصل بهار ( Ilkbahar Mevsimi )

در فصل بهار، هوای مطبوع و نسیم های خنک و لذت بخش دریایی را تجربه می کنید. اگر برای اولین بار در این فصل به استانبول می روید با خود لباس گرم داشته باشید. هوا در اوایل بهار  بین 8 تا 13 درجه در طول روز خواهد بود و قطعاٌ شب ها سردتر خواهد شد.

 

فصل تابستان ( Yaz Sezonu )

در تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین درجه حرارت روزها از 28  درجه سانتیگراد شروع می شود. گرم ترین ماه جولای و سردترین ماه ژانویه است. این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط سرعت بادی حدود 17 کیلومتر در ساعت دارد. هرچند در تابستان ها هم بارش باران وجود دارد. رطوبت هوا، گرمای تابستان های استانبول را معتدل کرده و مه صبحگاهی برای مردم این شهر، امری عادی است. تابستان، خشک ترین فصل استانبول است و باران به ندرت می بارد؛ مگر این که بارش هایی صورت گیرد که بسیار غیرعادی و سیل آسا هستند.

 

فصل پاییز ( Sonbahar Mevsimi )

بدون شک می توان آب و هوای استانبول در فصل پاییز را دل پذیرترین هوای این منطقه دانست. با نزدیک شدن به ماه های زمستان از دمای هوا کاسته می شود و تعادل مناسبی میان رطوبت و درجه حرارت برقرار می شود. ماه نوامبر نسبت به ماه های دیگر کمی سردتر است و دما به پایین تر از 9 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسد. بارش های طولانی زیادی در این ماه دیده می شود و  احتمالا مرطوب ترین ماه سال می باشد.
با افزایش ابر و میزان بارش ها، هوا به خصوص در ناحیه های مرتفع مه آلود است و در روزهای پایانی سال تنها 5 ساعت در روز آفتابی است و باقی ساعات هوا سرد و ابری می باشد. 

 

فصل زمستان ( Kiş Sezonu )

استانبول زمستان هایی سرد ، بارانی و برفی دارد. میزان بارش سالیانه به طور میانگین 870 میلی متر است. میزان رطوبت به طور معمول زیاد است. بیشترین درجه حرارت در طول ماه های مختلف زمستان بین 7 و 9 درجه سانتیگراد می باشد. در طول زمستان بارش برف برای یک یا دو هفته امری عادی است . اما یکی از این بارش ها می تواند سنگین باشد. این بارش سنگین می تواند بین ماه های دسامبر و مارس اتفاق بیفتد. زمستان حدود ۳۰ روز دمای زیر صفر درجه دارد و برف نیز پس از هر بارشی به علت سرمای هوا چندین روز بر زمین می ماند. مه غلیظ، به طور میانگین، در ۲۲۸ روز از سال در این شهر دیده می شود و روزهای زمستانی مه آلودترین این روزها هستند.