حمل و نقل در ازمیر

میان شهرهای ترکیه، ازمیر اولین شهری است که تمام خطوط حمل و نقل شهری را به هم متصل نموده و از شبکه ارتباطی وسایل نقلیه عمومی خوبی بهره‌مند است.

از جمله این وسایل نقلیه عمومی می توان به اتوبوس، مترو ، تراموا  و ایزبان در روی زمین و واپور بر روی سطح دریا اشاره نمود که به ترتیب به شرح آن خواهیم پرداخت.

 

مترو

مترو ازمیر اصلی ترین سیستم حمل ونقل شهری در سطح شهر است که یک خط آن با ۱۷ ایستگاه ۲۰ کیلومتر از شهر را پوشش می دهد و شما می توانید از غرب ازمیر به شمال آن به راحتی سفر کنید. این خط از ایستگاه Fahrettin altay  شروع شده و تا ایستگاه Evka3 ادامه دارد.در حال حاضر دو خط مترو Buca و Narlidere و Bornova در حال ساخت است.

ایزبان

Izban یا قطار برقی ازمیر دومین وسیله نقلیه قابل بحث است که در حال حاضر دو خط شهری و مسیرهای دور را پوشش می دهد که خط شهری آن از Tepeköy شروع شده و تا Menemen ادامه دارد و خط مسیر های دور آن از دو طرف‌ تا ایستگاه های Aliağa و Celçuk توسعه یافته است و خط bergama در دست ساخت است.

مسافران برای تغییر مسیر می توانند در دو ایستگاه Hilal و Halkapinar خط مترو را با ایزبان جایگزین نمایند.

اتوبوس

اتوبوس در ازمیر رایج‌ترین وسیله حمل‌و‌نقل شهریست و طویل ترین خطوط را پوشش می دهد. در 16 ایستگاه مترو از 17 ایستگاه آن ایستگاه اتوبوس نیز وجود دارد. در ازمیر برای شفاف سازی بهتر تمام اتوبوس ها کد خط ر ا دارا می‌باشند و برخی از اتوبوس ها در پنج رنگ آبی، سبز، قرمز، سیاه و نارنجی برای جداسازی مسیرها تولید شده‌اند.

در ازمیر حدود دو هزار اتوبوس وجود دارد که سراسر شهر را پوشش می دهند و در حال حاضر ایستگاه های انتهایی Ferhettin Altay، Torbali، Evka3 و Aliaga  هستند.

تراموا ازمیر

تراموا

تراموا یا Tramway وسیله نقلیه ریلی دیگری است که شبکه حمل و نقل شهری را گسترش داده است. در حال حاضر دو خط karsiyaka  و Konak فعال هستند و خط Cigli در حال ساخت است.اگر قصد تغییر مسیر را دارید بهتر است بدانید که در ایستگاه‌های Fahrettin Altay ، Konak، Halkapinar  به مترو و در ایستگاه های Alsancakgar ، Halkapinar ، Alabay و Mavisehir به ایزبان متصل شده است.

مزیت شهری که در مجاورت خلیج واقع شده این است که حمل‌ونقل شهری در آن به ریل و جاده محدود نیست. از خطوط زمینی که بگذریم به حمل ونقل دریایی می‌رسیم که توسط vapur صورت می‌گیرد.

واپور

ازمیر 8 اسکله دارد که واپور آن‌ها را پوشش می دهد نظیر : Bostanli، Karşıyaka، Alsancak، Pasaport، Konak  وGoztepe

در اسکله های Bostanci  و Karşıyaka شما اتصال خطوط اتوبوس را مشاهده خواهید نمود.