جاذبه های گردشگری در ازمیر

ازمیر در زبان شیرین ترکی درخشان و زیبا نام دارد
 
ازمیر سومین شهر کشور ترکیه می باشد که دارای موقعیت جغرافیایی ممتاز و بعنوان شهر مهم تجارتی، صنعتی و یکی از بنادر مهم ترکیه است که بر روی یک خلیج بلند و تنگ قرار دارد. کرانه های این شهر تاریخی از زیباترین مناظر و چشم اندازهای دیدنی این شهر می باشد. خط ساحلی درخشان که آب زلال و شفاف دریای اژه به این ساحل برخورد می کند، پر است از کرانه های ساحلی سنتی که با باغ های بزرگ زیتون، صخره های سنگی و مهم تر از همه با جنگل های زیبای کاج محاصره شده است .

شهرزیبای ازمیر در پشت سنگ فرش های نقاشی شده با درختان بلند نخل و مجموعه خیابان های بزرگ که در امتداد کرانه های زیبای ساحلی قرار گرفته اند و دامنه های سر سبز کوههای اطراف خود با شیب های ملایم پلکانی به آرامی ارتفاع می گیرد. شهر ازمیر سرسبز و فوق العاده زیباست.

 

 
 
می پردازیم به نقاط جذاب و دیدنی ازمیر :
 
ازمیرآگورا (Izmir Agora )
 
در این منطقه می توانید آثار باقی مانده از بازاری را ببینید که زمانی در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است.  این خرابه ها مربوط به یک بازار تاریخی هستند که قدمت آن به ۲ هزار سال پیش بر می گردد. کانال آبی که در آن زمان در این منطقه جاری بوده، همچنان وجود دارد و از وسط این بازار می گذرد.
پیشنهاد من : پس از دیدن این اثر تاریخی ، سری به بازار مدرن آگورای جدید هم بزنید .
 
 
بازار کمارالتی ( Kemaralti )
 
برخلاف بیشتر بازارها ،در بازارهای سنتی ازمیر می توانید به راحتی اجناس را نگاه کنید و با فروشندگان گپ بزنید، بدون اینکه حس کنید باید از آنان چیزی بخرید !!!
پیشنهاد من : در این بازار آب نبات سنتی  بی شک یکی از خوشمزه ترین تجربه های ازمیریتان خواهد بود.
 
 
برج ساعت ( Saat Kulesi )
 
مشهورترین و معروف ترین چیزی که همه از ازمیر به یاد دارند برج ساعت است که در واقع یک مکان گردشگری تاریخی در ازمیر می باشد. این برج که در میدان کوناک قرار دارد، محل رفت و آمد بسیاری از توریست های تاریخ دوست است. برج ساعت در سال ۱۹۰۱ توسط یک معمار فرانسوی طراحی شده اما ساعت آن هدیه ی امپراطوری آلمان بوده است. این برج که در ارتفاع ۲۵ متری از زمین قرار دارد دورنمای آن از سطح شهر قابل مشاهده است اما دیدار از آن در شب در کنار ۴ فواره ی زیبایش واقعا لذت بخش است.
 
 
آسانسور ازمیر ( Asansor )
 
یکی دیگر از بناهای قدیمی ازمیرکه به جذابیت این شهر افزوده، آسانسور است. در قدیم افراد برای بالا رفتن از خیابان تحلیل رفعت پاشا (Halil RifatPasa Caddesi) در بالای شهر، بایستی ۱۱۵ پله را طی می کردند. تاجری یهودی برای راحت تر شدن این مسافت، آسانسور ازمیر را در سال ۱۹۰۷ ساخت. در ابتدا این آسانسور با فشار آب کار می کرد، اما اکنون به سیستم الکتریکی مجهز است و در قسمت بالای آن، رستوران و کافی شاپی واقع شده که چشم اندازی زیبا از ازمیر و دریا دارد. محله های اطراف نیز به آسانسور معروف هستند. این مکان ها را به عنوان محله یهودی ها هم می شناسند که مکانی دلپذیر از خیابان های سنگ فرش شده و ساختمان های قدیمی است که بزرگترین کنیسه ازمیر به نام بت اسرائیل (Beth Israel) نیز در همین محل قرار دارد.
پیشنهاد من : رفتن به رستوران بالای آسانسور نیز خالی از لطف نیست ...
 
سازه های مدرن