جاذبه های گردشگری - ازمیر

 ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه با جمعیتی نزدیک به 4 میلیون نفر است. این شهر در غرب ترکیه و در نزدیکی کشورهایی اروپای شرقی در مجاورت دریای اژه قرار گرفته است. ساحلی بودن ازمیر و آب و هوای معتدل آن در کنار جاذبه های گرشگری که دارد هرساله گردشگران زیادی را به این شهر می کشاند، ازمیر مردمانی با فرهنگ غنی و بسیار خوش مشرب دارد و اگر به دنبال شهری امن و آرام برای زندگی هستید ازمیر یکی از بهترین گزینه ها است.

در ادامه مطلب به بررسی چند جاذبه گردشگری ازمیر میپردازیم:

برج ساعت  Saat Kulesi

برج ساعت را میتوان به نوعی نماد شهر ازمیر دانست. این برج در سال 1901 میلادی توسط معماری فرانسوی طراحی شد و ساعت آن هدیه ای از امپراطوری آلمان است.

برج ساعت 25 متر ارتفاع دارد و در میدان کوناک قرار گرفته است، از سطح شهر ازمیر میتوان این بنای زیبا را دید اما مشاهده ی آن در شب در کنار 4 فواره ی زیبایش لذتی دوچندان دارد. 

 

آسانسور ازمیر  Asansor

در گذشته مردم ازمیر مجبور بودند 115 پله را برای رفتن به خیابان تحلیل رفعت پاشا (Halil RifatPasa Caddesi) بالا بروند تا اینکه تاجری یهودی در سال 1907 میلادی اقدام به ساخت آسانسوری کرد که با فشار آب کار می کرد. امروزه این بنا به یکی از جاذبه های گردشگری ازمیر تبدیل شده است و مجهز به سیستم الکترونیکی است. همچنین در بالای این آسانسور رستوران و کافی شاپی با چشم انداز زیبایی از دریا و شهر وجود دارد.

 

ازمیرآگورا Izmir Agora

این منطقه بخشی از بافت تاریخی ازمیر است که قدمت آن به قرن 4 پیش از میلاد برمیگردد. لغت آگورا به معنی میدان عمومی است و دلیل نامگذاری این منطقه این است که در آن دوران مکان دولتی برای تشکیل دادگاه های مردمی و جلسات سیاسی بوده است.

از دیدنی های آگورا میتوان به مجسمه خدایانی چون هرمس، دیونیسوس، اروس و هرکول اشاره کرد.

این منطقه در سال 178 میلادی بر اثر زلزله تخریب شد و بعد ها بازسازی شد تا امروزه یکی از مکان هایی باشد که هر نظر هر گردشگر و تاریخ دوستی را به خود جلب کند.