آشنایی با آب و هوا - ازمیر

ازمیر در غرب ترکیه و در ساحل دریای اژه قرار دارد. آب و هوای این شهر ساحلی، معتدل و مدیترانه ای با تابستان های نسبتا گرم و پائیز و زمستان های معتدل و بارانی است.

 

فصل بهار

در بهار میتوان شاهد مطلوب ترین آب و هوا در ازمیر بود به همین دلیل بهترین زمان سفر به ازمیر بهار است.  بهار در ازمیر از اواسط مارس  تا می  با بارش های فراوان و هوای مطبوع سپری می شود و رفته رفته بارندگی ها کمتر و هوای شهر آفتابی می شود.

 

فصل تابستان

تابستان در ازمیر از ژانویه  تا اواسط ماه سپتامبر  با هوای گرم، خشک و آفتابی ادامه دارد که بدلیل آب و هوای مدیترانه ای حاکم بر منطقه، هوای شرجی نیز غالب می شود و نسیم دریا گرمای خورشید را متعادل و هوا را خنک میکند.

دما در تابستان های ازمیر معمولا حداکثر  به 30 درجه سانتی گراد می رسد اما در دوره هایی ممکن است این شهر گرمای شدیدتری شاهد باشد بطوریکه دمای 38 یا حتی 46 درجه سانتی گراد نیز ثبت میشود.

 

فصل پاییز

در فصل پائیز از اواسط سپتامبر  تا نوامبر هوا ملایم و مطبوع است و در نیمه‌ اول فصل، بیشتر روزها آفتابی است. طبیعت زیبای ازمیر در پاییز هر چشمی را به خود خیره می کند.

فصل زمستان

زمستان های ازمیر نسبت به دیگر شهرهای ترکیه معتدل تر است و از دسامبر  تا اواسط مارس ادامه دارد. بیشترین میزان بارش باران در ازمیر در فصل زمستان است و بارش برف به ندت رخ میدهد.  دمای هوای زمستان در این شهر معمولا 12 تا 14 درجه سانتی گراد است و میتوان شاهد هوایی معتدل با بارندگی زیاد بود.