جاذبه های گردشگری در آنکارا

 

آنکارا بناهای تاریخی و مکان های توریستی فراوانی دارد که اکثر آنها در اطراف میدان اولوس واقع شده اند.

قلعه آنکارا، موزه Cengelhan-Rahmi Koc و موزه تمدن آناتولی فقط ۵ دقیقه پیاده باهم فاصله دارند و موزه مردم شناسی، موزه هنر و مجسمه، مسجد حاجی بایرام، سلت اولوس، معبد آگوستوس و حمام های رومی همگی در اطراف میدان اولوس واقعند.

 

آنیت کبیر

این مکان زیبا، بر روی تپه ای با ابهت در محله آنیت قرار گرفته است و همه روزه به جز روزهای دوشنبه میزبان توریست های آنکارا می باشد. ساخت این مجموعه در سال ۱۹۵۳ به اتمام رسید. آنیت کبیر که از مهم ترین قسمت های آن می باشد کلکسیون بزرگی از وسایل و یادمان های تاریخی ترکیه در خود جای داده است. چشم انداز پانوراما از کارزار جنگ استقلال یکی از زیباترین بخش های موزه می باشد.
بخشهای این یادمان عبارتند از:
اصلانلی یول (جاده شیرها)، میدان مراسم، مزار مشاهیر ترکیه، کتابخانه و اتاق های مختلف که هریک نامی دارند.
هرساله میلیون ها نفر از از این مکان دیدنی بازدید می کنند. به غیر از ۱۰ نوامبر موزه جنگ استقلال مکانی برای برگزاری جشن های ملی
ترکیه می باشد و بازدید از آن در یکی از تاریخ های ذیل تجربه به یاد ماندنی می باشد:
• ۲۳ آوریل- روز حاکمیت ملی و کودکان
• ۱۹ می- یادبود آتاترک، روز ورزش و جوانان
• ۳۰ آگوست- روز پیروزی
• ۲۹ اکتبر- روز جمهوری
برای بازدید از این مجموعه می توانید از متروی خط
آنکارا استفاده کنید و در ایستگاه تاندوغان (Tandoğan) پیاده شوید.

 

منطقه تاریخی اولوس

منطقه تاریخی اولوس در اطراف بلوار آتاترک شامل بناهای تاریخی زیادی مربوط به اوایل دوره جمهوری می شود، معماران در این دوره تحت تأثیر انقلاب جمهوری، سنبل های نئوکلاسیک در نمای بیرونی ساختمان ها را، جایگزین سنبل های عربی دوره عثمانی کردند. نمونه بارز این بناها ساختمان موزه هنر و مجسمه، موزه مردم شناسی و ساختمان های تاریخی بانک در بلوار آتاترک می باشند.

 

برج آتاکوله

برج آتاکوله که بلند ترین ساختمان آنکارا می باشد، در منطقه کانکایا واقع شده است و یک مرکز خرید بزرگ در آن قرار دارد. در بالای برج یک عرشه برای مشاهده شهر طراحی شده است. برای دسترسی به آتاکوله می توانید از تمامی اتوبوس های شهری استفاده کنید. این برج بلند شامل مرکز خرید، سینما، رستوران گردان و آسانسور شیشه ای می شود.

 

مسجد کجاتپه

مسجد کجاتپه بزرگ ترین مسجد آنکارا می باشد که در منطقه کیزیلای در بین سالهای ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۷ با طراحی عثمانی کلاسیک ساخته شده و دارای چهار مناره است. اندازه و موقعیت خاصی این مسجد باعث شده است که از هر نقطه از مرکز آنکارا قابل رویت باشد. لازم به ذکر است که اسم امام علی (ع) بر سقف گنبدی شکل این شاهکار معماری نقش بسته است.

 

مسجد حاجی بایرام


حاجی بایرام، صوفی سرشناس و برجسته و بنیانگذار فرقه بایرامی بوده است.
مسجد حاجی بایرام که در مجاورت معبد آگوستوس قرار گرفته، در سال ۱۴۲۷ توسط معمار زبردستی به نام سینان، ساخته و در قرن های ۱۷ و ۱۸ اصلاحاتی در آن انجام شده است.
این مسجد با طراحی داخلی شکوهمند، سقف های چوبی و کاشی های کوتاهیه و آجرهای سبز رنگ تزیین شده است.
مقبره یادبود حاجی بایرام بعداً، در سال ۱۴۲۹ در کنار مسجد ساخته شد.

 

محله تاریخی هامامونو

در محله هامامونو که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد، خانه های چوبی به سبک معماری عثمانی وجود دارد. این محله در پایین تپه قلعه آنکارا در نزدیکی میدان اولوس قرار دارد. خانه های قدیمی و بناهای تاریخی این محله در کوچه های باریکی جای گرفته اند. اکثر خانه های قدیمی در حال حاضر تبدیل به رستوران، کافه و فروشگاه های سوغات و صنایع دستی شده اند، علاوه بر این در هامامونو ۴ مسجد به نام های حاجی موسی، تاکتین سلطان، کاراکابی و ساریکادی وجود دارد. خانه مهمت آکیف ارسوی شاعر معروف ترک، که سرود ملی ترکیه را سروده است، در این محله تبدیل به موزه شده و مجسمه او در میدان مرکزی منطقه قرار گرفته است. خیابان هنر (Art Street) پر از فروشگاه هایی می باشد که صنایع دستی و سوغاتی های محلی می فروشند و بازار صنایع دستی جایی است که زنان در آن به فروش کارهای هنری خود مشغولند.
بازدید از هامامونو هم در روز و هم در شب جذاب است، اما اگر هوا خوب باشد، بعد از تاریکی جنب و جوش بیشتری دارد. در طول ماه رمضان، مسئولین محلی رویدادهای متنوعی در این محله اجرا می کنند و حال و هوای خاصی را در شب در این محله جاری می کنند. اگر می خواهید بدانید که شهرها در دوره عثمانی چگونه بودند، حتماً از هامامونو بازدید کنید و در آنجا یک فنجان قهوه ترک بنوشید.

 

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا


این موزه که در نزدیکی موزه مردم شناسی درمحله Hacettepe از منطقه Altındağ  واقع شده است، یک بخش از آن شامل گالری هایی می شود که به طور موقت در آنها نمایشگاه هایی برگزار می شود و بخش دیگر آن که دائمی است، آثار هنری ترکیه را از قرن ۱۸ تا کنون به نمایش گذاشته است.

 

موزه Cer Modern

این موزه که در آوریل ۲۰۱۰ بازگشایی شده، گالری هنر های مدرن شهر می باشد و در ساختمان تاریخی راه آهن ترکیه ساخته شده است. در این موزه نمایشگاه های هنر معاصر و کنسرت هایی برگزار می شود.

 

موزه هوانوردی

این موزه در محله اتیمسگات واقع شده و آثار هنری، اشیا صنعت هواپیمایی، موشک ها و تعدادی هواپیمای MiG مربوط به جنگ جهانی دوم را به نمایش گذاشته است. ورودیه این موزه ۵ لیره می باشد و از ساعت ۱۶-۹ باز است.

 

موزه Cengelhan Rahmi Koc

موزه صنعتی در کنار ورودی قلعه آنکارا در محله سنگلهان واقع شده است. پیشرفت های تکنولوژی از سال ۱۸۵۰ در این خانه موزه به نمایش گذاشته شده است.
این موزه شامل عتیقه های مختلف و کلکسیون هایی از مدل قطارها و ماشین های خیاطی، دوربین ها، تلفن ها و تجهیزات غواصی می شود. بیشتر اشیا از کلکسیون های خصوصی خانواده Koc، مالک شرکت هلدینگ Koc، یکی از دو شرکت بزرگ ترکیه جمع آوی شده است.
وهبی کوک، بنیانگذار هلدینگ Koc، در اوایل قرن بیستم، کسب و کار خود را از یک مغازه کوچک در وسط این ساختمان شروع کرد.
ورودی این موزه ۶ لیره می باشد و یک رستوران عالی به نام دیوان در داخل آن از بازدید کنندگان پذیرایی می کند.

 

موزه تمدن آناتولی

این موزه آثار هنری به جای مانده از تمدن آناتولی را به نمایش گذاشته است. قدیمی ترین اثر هنری این موزه به دوره پالئولیتیک بر می گردد. این موزه که مهمترین و بزرگ ترین موزه ترکیه است، در سال ۲۰۰۲ به عنوان بهترین موزه اروپا انتخاب شد. این موزه به دو ساختمان تقسیم می شود که هریک دوره ای خاص از تمدن عثمانی را به نمایش گذاشته اند. ورودیه موزه ۱۵ لیره و از نوامبر ۲۰۱۲ بخشی از موزه برای بازسازی بسته شده است.

 

موزه جنگ استقلال

این موزه در میدان اولوس واقع است و اولین نشست بزرگ ملی ترکیه در آنجا برگزار شده و تمامی اتفاقات جنگ استقلال ترکیه در سال های ۱۹۲۲-۱۹۲۱ با استفاده از عکس و مجسمه ها به نمایش گذاشته شده است. مجسمه مومیایی رئیس جمهور های گذشته ترکیه نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

آکواریوم آکوا وگا

در این آکواریوم مجهز و زیبا انواع جانوران دریایی، ماهی ها، کوسه ها، لاک پشت ها، اسب های دریایی، خارتنان و گیاهان دریایی در یک تونل بزرگ به نمایش گذاشته شده اند. ورودیه این پارک ۱۵ لیره می باشد و مرکز خرید و فوت کورت بزرگی در ساختمان آن وجود دارد.

 

معبد آگوستوس

این معبد که در کنار مسجد حاجی بایرام قرار دارد، در قرن اول میلادی ساخته شده است. سالم ترین سنگ نوشته به جای مانده از شرح حال زندگی و جنگ های آگوستوس اولین امپراطور روم که توسط خود او نوشته شده است، بر روی دیوارهای این معبد حکاکی شده است.

 

قلعه آنکارا

این قلعه در بالای تپه ای در محله اولوس واقع است و چشم انداز خوبی رو به آنکارا دارد.
قلعه آنکارا ارگ قرون وسطایی می باشد که بیش از هزار سال قدمت دارد.
ورودی اصلی قلعه در نزدیکی برج ساعت می باشد. قلعه آنکارا از چند ساختمان تاریخی تشکیل شده است که در برخی از آنها فروشگاه های صنایع دستی، کافه، رستوران و گالری هایی ایجاد شده است.
با بالا رفتن از پله ها و رسیدن به بالای دیوراهای قلعه می توانید یک چشم انداز پانوراما نسبت به شهر آنکارا داشته باشید.

 

دریاچه موگان

دریاچه موگان دریاچه کوچکی در جنوب شهر گل باشی قرار دارد. شهر گل باشی در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب آنکارا واقع است. این دریاچه به یک مکان توریستی پرطرفدار برای پیکنیک، تفرج و گردش تبدیل شده است. این دریاچه ۶۱/۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و یک بزرگراه در امتداد ساحل شرقی آن ساخته شده و متوسط عمق دریاچه ۵ متر می باشد. در امتداد ساحل این دریاچه رستوران ها و مکان های کمپینگ و ماهی گیری ساخته شده است. صید خرچنگ در این دریاچه بسیار رایج است. در سال ۲۰۰۱ مکان تفریحی به نام پارک موگان به مساحت ۶۰۱۸۷۹ متر مربع در ساحل غربی دریاچه ساخته شد و ۲۰۳۶۵۰ متر مربع از آن به منظور حفاظت از پرندگان آبزی در حال انقراض انتخاب شد.