آشنایی با آب و هوا - آنکارا

 

آب و هوا آنکارا

آنچه در مورد آب و هوای آنکارا می توان گفت این است که : آنکارا آب و هوایی قاره ای , با زمستانهای سرد و برفی وتابستان های خشک وگرم دارد. بیشترین میزان بارندگی آن در طول دو فصل بهار و پاییز است. به علت ارتفاع زیاد این شهر وتابستانهای خشک در فصل تابستان روزها گرم و شبها هوا خنک و میزان بارش به طور کلی کم است ؛ مانند اغلب شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران , مشهد و تبریز.آنکارا از آن دسته از شهر های ترکیه است که بواسطه آب و هوایش از جاهای دیدنی ترکیه شده است و تفریحات ترکیه در این شهر گسترده شده اند .

در خصوص آب و هوای آنکارا باید گفت آنکارا دارای آب و هوای مدیترانه ای و تابستان هایی خشک و نیمه گرمسیری است. به علت سلطه ی سیستم جنب حاره تابستان های آنکارا گرم و خشک هستند. اما زمستان های آنکارا به دلیل جبهه ی قطبی آب و هوایی معتدل و بارانی و تغییر پذیر دارند. این الگوی آب و هوایی معمولا در سمت غرب قاره بین عرض جغرافیایی ۳۰ تا ۴۵ درجه مشاهده می شود. پوشش گیاهی منطقه متناسب با تابستان های گرم و خشک آن است. این نوع پوشش گیاهی معمولا معطر و خشک است و امکان آتش گرفتن آن بسیار زیاد است. میانگین درجه حرارت ماهانه در الگوی آب و هوایی مدیترانه ای در گرم ترین ساعات ۲۲ درجه (۷۱٫۶ درجه فارنهایت) و در خنک ترین ساعات بین ۱۸ تا -۳ درجه (۶۴ تا ۲۷ درجه فارنهایت) می باشد و حداقل چهار ماه از سال دمای هوا ببش از ۱۰ درجه (۵۰ درجه فارنهایت) می باشد. جمعیت آنکارا ۴٬۳۱۹٬۱۶۷ (سال ۲۰۱۵) می باشد.

دسامبر تا ژانویه سردترین ماه های سال در آنکارا هستند. در این زمان از سال سرمای هوا در آنکارا می توان منجمد کننده باشد. در فصل زمستان امکان بارش باران بسیار است. بهار و تابستان هم ممکن است روزهایی بارانی داشته باشند. هر چند میانگین بارش ماهانه در بهار و پاییز بیش از ۲۵ میلی متر ۱ اینچ نمی شود.              
اما تابستان فصل اوج گردشگری در آنکارا است.
 آب و هوای آنکارا در این فصل بسیار مطلوب است. گردشگران زیادی در این زمان از سال برای لذت بردن از آب و هوای خوب و آفتاب آنکارا به این منطقه سفر می کنند. علاوه بر تابستان ماه های آوریل، مه و اکتبر هم زمان خوبی برای سفر به آنکارا هستند و همواره تور ترکیه در جریان است. هوا در این ماه ها هم گرم است و شهر نسبت به ماه های تابستان، ژوئن تا سپتامبر، خلوت تر است.

 • آنکارا در عرض جغرافیایی ۳۹°۵۷’N و طول جغرافیایی ۳۲°۵۳’E و در ارتفاع ۹۸۱ متری (۲۹۲۳ فوت) واقع شده است.
 • دمای فصلی متوسط است (طبق طبقه بندی Köppen-Geiger : CSA)
 • با توجه به سیستم طبقه بندی زیست اقلیمی مناطق مسکونی ، آنکارا در نزدیکی منطقه ای با آب و هوای سرد استپ واقع شده است.
 • متوسط دمای سالانه ۱۱٫۷ درجه سلسیوس (۵۳٫۱ درجه فارنهایت) است.
 • متوسط دمای ماهانه ۲۲٫۷ درجه سلسیوس (۴۱ درجه فارنهایت) است. این نشان دهنده ی نوع آب و هوای قاره ای است.
 • در زمستان بیشینه دمای هوا ۵٫۶ (۴۲٫۱ درجه فارنهایت) درجه سلسیوس و کمینه آن -۲ درجه سلسیوس (۲۸٫۲ درجه فارنهایت) ثبت شده است.
 • در بهار دمای هوا تا ۱۶٫۷ درجه سلسیوس (۶۲٫۱ درجه فارنهایت) افزایش پیدا می کند و در طول شب تا ۵ درجه سلسیوس (۴۱٫۱ درجه فانهایت) کارهش پیدا می کند.
 • میانگین آب و هوای آنکارا در تابستان ۲۸٫۶ درجه سلسیوس (۸۳٫۵ درجه فارنهایت) و میانگین دمای خنک ترین ساعات ۱۴٫۴ درجه سلسیوس (۵۷٫۷ درجه فارنهایت) است.
 • در پاییز دمای هوا کاهش پیدا می کند و در طول روز میانگین دمای هوا ۱۹٫۴ درجه سلسیوس (۶۷ درجه فارنهایت) و در طول شب با کاهش میانگین دما ۶٫۷ درجه سلسیوس (۴۴٫۱ درجه فارنهایت) می شود.
 • میانگین بارش سالانه ۴۱۴٫۶ میلی متر (۱۶٫۳ اینچ) است که برابر با ۴۱۴٫۶ لیتر بر متر مربع است. (۱۰۱۷ گالن بر فوت مربع)
 • به طور متوسط سالانه ۲۷۴۷ ساعت آفتاب می تابد.
 • اگر در مرکز آنکارا حفره ای در زمین حفرکنید می توانید در نزدیکی ایستگاه آب و هوایی Tubuai، فرنچ پولینزی، با آب و هوای مرطوب گرمسیری بیرون بیایید.

همانند بسیاری از نقاط دیگر ترکیه، آنکارا هم دارای آب و هوایی معتدل و قاره ای است و فصل های سال دارای مشخصه های خاص خود هستند. زمستان آنکارا تقریبا کوتاه است اما سرد و یخبندان است و امکان بارش برف هم وجود دارد.
آنکارا در تابستان دارای آب و هوای بهتری است. تابستان روزهایی طولانی، آفتابی و خشک دارد. ماه های جولای و اگوست دارای بهترین شرایط آب و هوایی هستند. دمای هوا در این ماه ها بالا است و تا
۳۰ درجه سلسیوس ۸۶ درجه فارنهایت می رسد. که این دمای هوا اصلا در این زمان از سال غیر طبیعی نیست.