آشنایی با آب و هوا - آنتالیا

آنتالیا مرکز استان هم نام خود یعنی آنتالیاست و هشتمین شهر محبوب ترکیه قلمداد می‌شود. این شهر در شمال خلیج آنتالیا و در جنوب غربی ترکیه واقع شده و بزرگترین شهر این کشور در ساحل مدیترانه به حساب می آید. آنتالیا در دره ای ساحلی قرار گرفته که با رشته کوه های تاروس / Tarus محاصره شده است. مساحت این شهر 1417 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسطش از سطح دریا 35 متر است. آنتالیا از قسمت شمالی خود با بوردور، از قسمت شرقی با شهر سریک، از قسمت غربی با شهر کورکوتلی و از قسمت جنوب غربی خود با شهر کمر هم مرز است و دریای مدیترانه در جنوب آن قرار دارد. آنتالیا بزرگترین تفرجگاه ساحلی بین المللی ترکیه در ترکیش ریوراست که به طور متوسط سالانه پذیرای 12.5 میلیون گردشگر است 

رشته کوه های تاروس از این منطقه در برابر بادهای شمالی محافظت می کنند. آنتالیا دارای اقلیم مدیترانه ای با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و بارانی است. در آنتالیا حدود 300 روز از سال هوا آفتابی بوده و نزدیک به 3 هزار ساعت در سال تابش آفتاب دارد.

بالاترین درجه هوایی که تا به امروز برای این منطقه ثبت شده 45 درجه سانتیگراد در ماه جولای بوده است که معمولاً میانگین بالاترین دما در این ماه 34.4 درجه است. همچنین پایین ترین دمای ثبت شده 4 درجه سانتیگراد زیر صفر در ماه فوریه بوده که معمولاً در این ماه نیز میانگین پایین ترین دما 6.1 درجه سانتیگراد است. همانطور که در بالا اشاره نمودیم آنتالیا از شهرهای ساحلی کشور ترکیه بوده، به همین دلیل دارای آب و هوای آن مدیترانه ای است.

بهار  در آنتالیا

بهترین فصل سفر به آنتالیا بهار است، دمای هوا معتدل است و رطوبتی ندارد.  اغلب خورشید می تابد ولی درجه ی حرارت زیاد بالا نیست.

تابستان در آنتالیا

در آنتالیا تابستان گرم و خشک است با تابش نور گرم خورشید، و  میانگین هوا ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است .فصل گرفتن آفتاب و آب تنی در آنتالیا از اوایل ماه آوریل شروع و تا پایان ماه اکتبر ادامه دارد.

پاییز  در آنتالیا

 در پاییز در آنتالیا هوا معتدل و رو به سرماست و  بارش باران های سیل آسا انتظار می رود.

زمستان در آنتالیا

زمستان آنتالیا معتدل و بارانی است و به دلیل وجود امواج زیاد در سواحل هوا سرد نمی شود و بارش برف در آنتالیا بسیار نادر است. میانگین دمای هوا در زمستان، با رطوبت بالا, ۱۹ تا ۱۵ درجه ی سانتی گراد است، میانگین رطوبت در این فصل حدود ۶۴ درصد استسواحل کونیالتی و لارا از معروف و محبوبترین سواحل آنتالیا هستند و از مناطق بی داگلِری و ساکلیکنت برای ورزش های زمستانی استفاده می شود.