جاذبه های گردشگری - آلانیا

آلانیا  شهری ساحلی و تاریخی در ۱۳۵ کیلومتری شهر آنتالیا در کشور ترکیه است. شهر ساحلی آلانیا درواقع جزئی از منطقه آنتالیا است.یعنی بعد از گذشتن از مناطق زیبای بلک ، ماناوگات و سیده در آنتالیا به  شهر آلانیا می رسیم . آلانیا  با سواحل وسیع  و زیبای شنی ، هتل ها و رستورانهای متعدد و طبیعت بکر و زیبا یکی از توریستی ترین شهرهای جنوب ترکیه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است آلانیا از یک طرف به دریا از طرف دیگر با  کوههای  Taurusمحاصره شده است و در بالاترین نقاط منطقه اختلاف سطح به ۱۰۰۰ متر نیز می رسددر ادامه این مقاله به معرفی مشهورترین مکان های تفریحی و گردشگری در شهر زیبای آلانیا می‌پردازیم.

غار داملاتاش

یکی از غارهای بسیار محبوب آلانیا، غار داملاتاش است. این غار در غرب شبه‌جزیره قرار دارد. زمین شناسان بعد از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدند که این غار مانند نمونه آن در آلمان است. مقدار دی‌اکسید کربن و رطوبت در غار داملاتاش، بیشتر از غار مشابه در آلمان است و این مسئله باعث می‌شود که در غار احساس سرما نکنند. بر طبق تجزیه و تحلیل کارشناسان هوای داخل غار شامل %۲۵ دی‌اکسید کربن، %۷۱ نیتروژن، %۲۰٫۵ اکسیژن و برخی یون‌ها و گازهای رادیواکتیو است.

 

رود Dim Çay

این رود نقش بسیار مهمی در کشاورزی آلانیا دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه‌ی آلانیا در زمان‌های قدیم بوده است و امروزه یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری آلانیا برای تفریح و استراحت و پیک‌نیک است. اهالی آلانیا معمولا روزهای یکشنبه برای تفریح و استراحت و لذت بردن از طبیعت به این رود و نواحی اطراف آن سر می‌زنند.در این منطقه، زیر سایه‌ی درختان می‌توانید از طبیعت لذت ببرید و در رستوران‌های خاص و منحصربفرد کنار رودخانه بهترین غذاهای سنتی و محلی را نوش جان کنید. بعضی از این رستوران‌ها امکانات متعددی مثل استخر جداگانه، سرسره آبی، آبشار مصنوعی و زمین بازی مخصوص کودکان دارند.

آبشار Manavgat

این آبشار یکی از مشهورترین آبشارهای ترکیه است که در سه کیلومتری روستایی به همین نام قرار دارد. این آبشار ۲ متر ارتفاع و ۴۰ متر عرض دارد. با وجود اینکه ارتفاع آن بسیار کم است، قدرت جریان آن بسیار زیاد است. در نزدیکی این آبشار، باغ‌های دیدنی، رستوران‌های عالی، کافه تریا، مراکز تفریحی و فروشگاه‌های سوغات وجود دارد. همه‌ی این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این آبشار و مناطق اطراف آن، مقصدی عالی برای استراحت چند ساعته باشد. برای گشت و گذار در مناطق اطراف و لذت بردن از طبیعت زیبای آن می‌توانید تورهای قایق‌سواری در رود Manavgat را امتحان کنید.

خانه و موزه اتاتورک

خانه و موزه آتاتورک، یکی از بناهای تاریخی در محله سکرهانه در آلانیا است. آتاتورک در سال ۱۹۳۵ به آلانیا آمد و از این بنا بازدید کرد و برای مدتی در این بنا استراحت کرد. در این موزه بسیاری از وسایل آتاتورک نگه داشته می‌شود.

موزه باستان شناسی

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای ۶۲۵ قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری، سرامیکی، شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس(سده ۵ تا ۷ قبل از میلادمسیح)، نگاره های سفالین به زبان کارامان و همچنین آثار مختلف دوره کلاسیک، رم، بیزانس، سلجوقی، عثمانی و نهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش عموم گردشگران قرار گرفته است.

در سالن مردم شناسی، آثار هنری، لوازم خانه، کارهای دستی، سلاحها، جواهرات، بشقابها وتاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد. جهت معرفی زندگی مردم بومی آلانیا، یک خانه با چیدمان و دکوراسیون آلانیایی بصورت نمادین در معرض نمایش است.

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا، تنها قلعه محافظت شده از دوره سلجوقیان است. این قلعه در سال ۱۲۲۵ میلادی در محل خرابه های باقیمانده از بناها و دژهای رومی، توسط علاء الدین کیقباد، یکی ازسلاطین سلجوقی بنا شدهمانند صندوقی گرانبها، کلیسای آگیوس جورجز، قصر سلطان علاء الدین، مسجد سلطان سلیمان، معبد آکشبه سلطان، حمام سلجوقی، آراستا، معبد زددی زینب، آب انبارهای کوچک وبزرگ، دیوارها و زندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است.

برج طلایی (Kizil kule)

کیزیل کوله در سال ۱۲۲۶ میلادی در ۵ طبقه و به شکل هشت ضلعی ساخته شد. از طبقات زیرین این برج آب انبار کیزیل کوله را تشکیل می‌دادند. درحال حاضر، طبقه اول برج، مکان موزه مردم شناسی است. برج سرخ که در زبان محلی به آن Kizilkule یکی از چشم‌گیرترین بناهای مجموعه‌ی قلعه‌ی آلانیا است. این برج ۲۹ متر ارتفاع دارد و دیوارهای قلعه از اینجا شروع می‌شود. سپس از بخش‌های مختلف قلعه می‌گذرد تا دوباره به برج می‌رسد. برج سرخ، یکی از نمادهای آلانیا است و قدمت آن به قرن سیزدهم برمی‌گردد. این مجموعه یک بار به طور کامل مرمت شده و اکنون به عنوان موزه‌ی قوم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موزه مردم شناسی

کیزیل کوله که در هم اکنون به عنوان سمبل و نماد شهر آلانیا خودنمایی میکند، در سال ۱۲۲۶ میلادی به مقاصد نظامی، جهت حفاظت از اسکله شهر آلانیا بنا شد و در زمره آثار هنری سلجوقیان قرار گرفت.پس از بازسازی این قلعه در سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳، این بنای مشهور محل نمایش دائمی فرش، لباس، بشقاب، تابه، اسلحه و سپس بعنوان موزه مردم شناسی شهر آلانیا مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه یا مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه یکی از نمونه های بارز معماری دوره عثمانی در ترکیه است که در قرن شانزدهم بنا شده است. پنجره ها و دربهای چوبی کنده کاری شده این مسجد ، نمادی از هنر چشم نواز دوره عثمانی است.